Szefowa KE była na wałach. Rozpoczęła spotkanie z Tuskiem
Przewodnicząca Komisji Europejskiej jest już we Wrocławiu. Nagranie z przywitania Ursuli von der Leyen z Donaldem Tuskiem opublikowała w serwisie X Kancelaria Premiera.
19.09.2024 | aktual.: 14.11.2024 07:10
Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki powodzi i zniszczenia? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Niemiecka polityk wizytowała już także wały przeciwpowodziowe - co pokazywała m.in. telewizja TVN24.
Komisja Europejska we Wrocławiu zamieściła natomiast nagranie z lotniska, gdzie lądowała szefowa KE. Von der Leyen weźmie we Wrocławiu w szczycie powodziowym. Bedą w nim uczestniczyć także premierzy Polski Donald Tusk, Czech Petr Fiala, Słowacji Robert Fico oraz kanclerz Austrii Karl Nehammer.
Spotkanie odbędzie się z inicjatywy premiera Donalda Tuska.
W środę w wywiadzie w TVP premier przekazał, że poinformuje szefową KE, "ile miejscowości zostało zdruzgotanych tą wodą, tak, żeby nie mieli wątpliwości, że to jest sprawa nadzwyczajna". - Ja już w tej chwili mam ten sygnał jednoznaczny bezpośrednio od KE, jutro to potwierdzimy. My będziemy dbali o to, co jest własnością prywatną, o indywidualne straty. Europa bardzo pomoże w odbudowie tego, co jest odpowiedzialnością rządu, samorządu, czyli: infrastruktura: mosty, tory kolejowe, drogi, oczyszczalnie ścieków - powiedział premier.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodał, że chodzi też nie tylko o bezpośrednią pomoc UE, "ale przede wszystkim uelastycznienie funduszy europejskich, regionalnych programów operacyjnych, Programu Odbudowy, czyli pocovidowego". - Będę nalegał, aby to uelastycznienie spowodowało, że te środki, które trudno wykorzystać, albo które mogłyby być wykorzystane inaczej, ale nie tam, gdzie jest teraz nagła potrzeba, one będą pracowały na rzecz powodzian - podkreślił Tusk.
PE reaguje na powódź
W czwartek Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której zaapelował do Komisji Europejskiej o zwiększenie funduszy na pomoc dla powodzian i lepsze przygotowanie UE do reagowania na klęski żywiołowe.
W dokumencie eurodeputowani wyrazili niezadowolenie z ostatnich cięć budżetowych w unijnym mechanizmie ochrony ludności i wezwali Komisję do zapewnienia wystarczających środków oraz uelastycznienia systemu finansowania dla ofiar klęsk żywiołowych, w tym powodzi. Finansowanie to miałoby zostać uwzględnione także w następnym wieloletnim budżecie UE.
Czytaj więcej: