Polska"Vivat Konstytucja!" - wystawa plenerowa

"Vivat Konstytucja!" - wystawa plenerowa

220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja upamiętni wystawa "Vivat Konstytucja!", którą od wtorku można oglądać w Galerii Plenerowej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ekspozycja przedstawia historię uchwalenia konstytucji oraz obchodów jej rocznic.

03.05.2011 | aktual.: 04.05.2011 11:14

Ponad 120 eksponatów opowiadających o historii uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji zostanie pokazanych na wystawie "Vivat Konstytucja! W 220. rocznicę Konstytucji 3 maja", prezentowanej w Galerii Plenerowej przy Krakowskim Przedmieściu (róg ul. Traugutta) w Warszawie - poinformowała Anna Belka z działu promocji Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, które jest współorganizatorem wystawy.

Na ekspozycji zobaczyć będzie można pisma urzędowe, tytuły prasowe i druki okolicznościowe przypominające czasy Sejmu Czteroletniego oraz relacje i wspomnienia autorów Konstytucji Trzeciomajowej, a także mapy, grafiki i fotografie.

Podczas wtorkowej inauguracji wystawy, która odbędzie się o godz. 14, zostanie opieczętowany reprint informującego o uchwaleniu konstytucji uniwersału z 7 maja 1791 roku - informują organizatorzy.

Wydany na polecenie Zgromadzenia Narodowego dokument ogłosili marszałkowie Sejmu Czteroletniego: Stanisław Małachowski i Kazimierz Nestor Sapieha. Uniwersał był wówczas odczytywany w kościołach, kancelariach ziemskich i grodzkich oraz ratuszach miast na terenie całej Rzeczpospolitej. Dokument opisywał polityczne i społeczne zmiany, jakie niosło ze sobą uchwalenie Konstytucji. Przedstawiał moment uchwalenia historycznego aktu prawnego jako początek przełomu społecznego i ocalenia narodu, wydobycia ojczyzny spod obcej przemocy i nieładu.

Ekspozycja "Vivat Konstytucja!" przedstawia też historię tzw. czarnej procesji, którą w trakcie obrad Sejmu Czteroletniego 2 grudnia 1789 roku prezydent Warszawy Jan Dekert poprowadził Krakowskim Przedmieściem na Zamek Królewski. Przedstawiciele miast królewskich złożyli wówczas na ręce króla petycję, w której prosili o przywrócenie miastom i ich obywatelom praw utraconych w XV i XVI wieku. Do postulatów przychylono się w ustawie o miastach królewskich z 18 kwietnia 1791 roku, która, wchodząc w skład Konstytucji 3 maja, przywracała miastom m.in. samorząd i prawo decydowania o finansach.

Wystawa będzie pokazywać, w jaki sposób Konstytucja była upamiętniana przez 220 lat od dnia jej uchwalenia, jak - na przestrzeni ponad dwóch wieków - rodziła się tradycja mówienia o Konstytucji Trzeciomajowej jako wartości narodowej.

Zebrane na wystawie obiekty pochodzą z warszawskich archiwów, muzeów i bibliotek. Ekspozycję zorganizowały: Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Stołeczna Estrada. Patronat nad wystawą sprawuje Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wystawa będzie czynna do 17 maja.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)