VII Kongres Obywatelski: postawy i umiejętności kluczem do rozwoju Polaków i Polski
W sobotę na Politechnice Warszawskiej na VII Kongresie Obywatelskim zgromadziło się ponad 1400 osób z całej Polski, aby wspólnie dyskutować nad tym jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne do rozwoju Polski i Polaków.
Wśród tegorocznych gości Kongresu znaleźli się minister Władysław Kosiniak Kamysz, Jan Englert, Zofia Noceti Klepacka, Jacek Santorski, Robert Firmhofer, Edwin Bendyk, Maciej Witucki. Wspólnie z innymi uczestnikami Kongresu próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, co zrobić, aby w przyszłości produkty, usługi, idee tworzone przez Polaków były konkurencyjne na światowych rynkach, a społeczeństwo polskie stało się otwarte, innowacyjne i kreatywne. W efekcie debat kongresowych ustalono, że kluczem do uruchomienia oddolnej, twórczej energii Polaków jest kultura rozumiana jako całokształt twórczych działań podejmowanych przez ludzi oraz inwestycja w kapitał ludzki, czyli w edukację i naukę.
Jak podkreśla przewodniczący rady programowej Kongresu, Maciej Witucki, niezwykle istotnym aspektem Kongresu jest to, że jest on miejscem spotkania ludzi z całej Polski, przestrzenią dialog, nauki wzajemnego słuchania i argumentowania.
Tegoroczny Kongres był o tyle istotny, że udało się organizatorom przyciągnąć do dyskusji i rozmowy ludzi młodych jako pełnoprawnych uczestników debat. Wspólnie z biznesmenami, politykami, ludźmi kultury zastanawiali się nad tym, czego oczekują od szkoły, na czym polega społeczna odpowiedzialność uczelni, co to znaczy być człowiekiem kulturalnym czy nad tym, jak buduje się wspólnoty lokalne i co może dawać zaangażowanie w prace na rzecz swojego otoczenia.