W Warszawie trwa IIV Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii. Rozpoczął konferencję, w której biorą udział polscy biznesmeni z 34 krajów, wicepremier Janusz Steinhoff, który w ten sposób zaznaczył zainteresowanie polskiego rządu dla zwiększonego udziału małych i średnich firm, w tym - prowadzonych przez Polonusów - w gospodarczym rozwoju Polski.
Nie obiecywał jednak gruszek na wierzbie, czyli szczególnych przywilejów dla polonijnych przedsiębiorstw, o co go nagabywali uczestnicy konferencji. Powiedział, że "nie można uprzywilejowywać przedsiębiorstw zagranicznych w stosunku do firm miejscowych, polskich. W Polsce jest natomiast bardzo dobra atmosfera dla zagranicznej przedsiębiorczości". I, zdaniem J. Steinhoffa, z tego należy korzystać. Oraz z ułatwień, jakie - zwłaszcza z dala od Warszawy - tworzą dla zagranicznych inwestorów władze lokalne.
Przedsiębiorcy podnosili brak przepływu informacji między Polską a krajami rozwiniętymi, gdzie często mało kto wie, że w naszym kraju są korzystne i stabilne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Mówił o tym szczególnie dobitnie pan Tanaka z Japonii, twórca niewielkiej firmy IT. Domagano się też mocniejszego wspierania eksportu polskiego przez rząd. Jednak, zdaniem J. Steinhoffa, tego rodzaju pomoc władz publicznych musi się mieścić w ramach prawa, także Unii Europejskiej.
W czasie Konferencji wicepremier Steinhoff wręczył statuetkę z podobizną Eugeniusza Kwiatkowskiego panu Henrykowi Strzeleckiemu z Wielkiej Brytanii, założycielowi firmy, produkującej odzież żeglarską na najwyższym, światowym poziomie. Przed kilku laty H. Strzelecki uruchomił w Polsce filię zakładu i w Brodnicy (jego rodzinne miasto) działa fabryka, zatrudniająca 130 osób. Jak mówi pan Strzelecki, wkrótce nastąpi uruchomienie kolejnego zakładu. 95% produkcji polskiego oddziału firmy jest eksportowane. Prezydent RP odznaczył Henryka Strzeleckiego Złotym Krzyżem Zasługi.
Wiceminister gospodarki Tadeusz Donocik przedstawił uczestnikom konferencji możliwości rozwoju turystyki w Polsce i korzyści, jakie przynieść może ta gałąź gospodarki.
W kuluarach sali konferencyjnej w Hotelu Victoria, gdzie toczą się obrady, można zapoznać się z ofertą niektórych firm, ale przede wszystkim - regionów Polski. Swoje możliwości inwestycyjne prezentują m. in. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz województwo podkarpackie, które chcą ściągnąć do siebie i skłonić do zainwestowania polonijnych przedsiębiorców. (pr)