Videostrada - usługa prosta ale uboga
W zeszłym roku Telekomunikacja Polska wprowadziła do swojej oferty "platformę multimedialną Livebox" jednocześnie zapewniając, iż już wkrótce klienci będą mogli korzystać z wielu dodatkowych usług. Minęło pół roku, kiedy pierwsza z obietnic doczekała się realizacji. Chodzi oczywiście o videostradę czyli cyfrową telewizję przez łącze DSL. Czy nasz narodowy operator nie pospieszył się z wprowadzeniem tej usługi? Czy warto ją wykupić? Co oferuje? Postanowiliśmy się temu bliżej przyjrzeć i przetestować dla was usługę. Oto nasze wrażenia...
Videostrada to tzw. TVoDSL ( TV over DSL ) usługa umożliwiająca oglądanie przekazów wideo przez łącze ADSL 2+. Obecnie TP proponuje kilkanaście programów telewizyjnych i ofertę Cyfra+ ( a więc wszystkie kanały dostępne przez normalną, satelitarną Cyfrę+ ). Mimo zapowiedzi, klienci nie mają niestety na razie możliwości korzystania z takich usług, jak wideo na żądanie ( Video on Demand ) czy system Pay-Per-View ( jednorazowa opłata za obejrzenie danego materiału ). W tej chwili nie ma również innych zapowiadanych usług, jak na przykład wirtualna wypożyczalnia gier. Niewątpliwie jednak zostaną one wprowadzone już wkrótce, zwłaszcza, jeżeli usługa zdobędzie dużą liczbę abonentów. Obraz odbierany przez dekoder kodowany jest w standardzie MPEG-4, pozwoli to na podłączenie naprawdę dużej grupy odbiorców bez obawy o stratę jakości wraz z wzrostem liczby klientów. Każdy z nich, na potrzeby videostrady otrzyma wydzielone łącze 4Mb/s, co w zupełności wystarcza zarówno na transmisję telewizji jak i przyszłościowe, wspomniane już usługi ( VoD, PPV itp ). ( patrz też: Videostrada - megahit czy niewypał wszech czasów - http://www.idg.pl/news/94484.html )
Na potrzeby videostrady Telekomunikacja Polska tworzy zupełnie oddzielną sieć szkieletową. Wcześniejsze obawy użytkowników usługi dostępu do Internetu, że instalacja "telewizji" spowoduje znaczny spadek jakości i szybkości neostrady TP są zupełnie nieuzasadnione. Tym niemniej, aby skorzystać z nowej oferty niezbędna jest dzierżawa modemu Sagem F@ST 3202, czyli kluczowego elementu platformy Livebox ( Livebox - neostrada tp w nowym wcieleniu ) - http://www.idg.pl/news/88156.html. Nie wchodzi on w skład pakietu startowego videostrady, użytkownik powinien więc bądź dzierżawić go w ramach neostrady, bądź zamówić dodatkowo.
Jeżeli ktoś chciałby uzyskać obraz nadawany dzięki usłudze videostrada na ekranie swojego monitora komputerowego to, niestety, musimy go rozczarować. Niechybnie da się to obejść, stosując komputerowy tuner TV, aczkolwiek Set-Top-Box posiada jedynie wyjścia SCART ( eurozłącze ) oraz dodatkowe wyjście audio - gra może więc nie być warta świeczki. Podobnie sytuacja wygląda, kiedy mielibyśmy ochotę podłączyć videostradę do większej ilości odbiorników - tak, jak w przypadku zwykłych dekoderów kodowanych programów telewizji satelitarnej, uzyskać to możemy w zasadzie tylko przy pomocy rozdzielacza sygnału ( co nie jest zbyt komfortowe, gdyż wciąż ogladać możemy tylko jeden kanał jednocześnie ) albo zakupienia drugiego zestawu ( a co za tym idzie - opłacania drugiego abonamentu ).
Instalacja
Instalacja videostrady jest niezwykle prosta i nie wykracza poza to, z czym mamy do czynienia w przypadku zwykłego zestawu telewizji cyfrowej. Dekoder podłączamy kablem ethernetowym do odpowiedniego gniazdka ( oznaczonego dodatkowo żółtą naklejką ) w modemie Livebox oraz kablem SCART do telewizora lub zestawu kina domowego. Po wykonaniu tych czynności pozostaje nam włożenie do dekodera karty dostępu i gotowe - możemy korzystać z usługi.
Podczas pierwszego uruchomienia musimy też aktywować videostradę - robimy to za pomocą pilota, a sam proces trwa nie więcej niż 3 minuty. Wbrew różnym opiniom, modem F@ST 3202 nie musi być wcale skonfigurowany do połączenia z Internetem, wystarczy, iż podłączony jest do gniazda telefonicznego. Czasami, podczas pierwszego uruchomienia Set-Top-Boksa mogą wystąpić pewne problemy z odebraniem sygnału, na szczęście wystarczy go zresetować ( przytrzymać na chwilę przycisk on/off ) aby kłopoty zniknęły.
Po instalacji, na ekranie naszego telewizora pojawi się logotyp Telekomunikacji Polskiej, a po chwili - menu dostępnych opcji. Niestety, w tej chwili znajdują się tam tylko dwie pozycje - odpowiadające za wybór pakietu podstawowego videostrady TP oraz pakietu Cyfry+. Ciekawą funkcjonalnością wydała nam się tzw. mozaika programów oferująca równoczesny podgląd 20 kolejnych programów - oczywiście, zawsze można skorzystać z gazetowego przewodnika ( tzw. TV guide ) ale niewątpliwie ułatwia to wybór. Dodatkowo, mamy możliwość przeglądania informacji o innych programach bez zmiany kanału - przyda się gdy oglądamy film, jednocześnie czekając na audycję nadawaną przez inną stację. Na tym opcje menu się kończą. Jesteśmy przekonani, że już wkrótce pojawią się także inne możliwości wyboru, takie jak "wypożyczalnia filmów" ( czyli Video on Demad ), "Płać i oglądaj" ( czyli Pay-Per-View ), czy wirtyualny magnetowid - świadczą o tym nie tylko zapowiedzi Telekomunikacji Polskiej ale również niektóre klawisze pilota - na
razie nieaktywne.
Pamiętajmy, iż chociaż konfiguracja neostrady nie jest niezbędna do korzystania z videostrady, Telekomunikacja Polska oferuje nową usługę tylko klientom, którzy dysponują już linią telefoniczną TP oraz właśnie neostradą. Wygoda użytkowania
Pilot videostrady jest dosyć wygodny, sprawia jednak wrażenie "toporności". Widać, że jego projektanci starali się małym kosztem stworzyć wygodne i ergonomiczne urządzenie ale ze względów budżetowych pomysł nie bardzo wypalił. Pilot jest wyprofilowany i pozornie dobrze leży w ręce ale po chwili orientujemy się, iż w najwygodniejszym dla ręki ułożeniu... nie sięgamy do większości aktywnych klawiszy, w tym tych odpowiadających za zmianę programu. Pilot nie ma także zbyt dużego zasięgu ( najwyżej kilka metrów ), a klawisze sprawiają wrażenie jakby nie zawsze "kontaktowały". Problemy z nim są więc podobne, jak w przypadku pilotów do innych cyfrowych dekoderów - dziwne, iż producentom takiego sprzętu nie udało się wyeliminować tych typowych i - przynajmniej z pozoru - łatwych do zlikwidowania, wad pilotów.
Korzystanie z videostrady jest bardzo zbliżone do tego, z czym mamy do czynienia w przypadku cyfrowych telewizji - Cyfry+ czy Cyfrowego Polsatu. Przełączanie kanałów jest jak na tego typu usługi dość szybkie ( poniżej jednej sekundy ) i komfortowe. Użytkownik jest również informowany, jaki program akurat ogląda, zna też czas jego trwania oraz termin rozpoczęcia i zakończenia emisji. Szkoda, że Telekomunikacja nie zdecydowała się w momencie premiery udostępnić choć niektórych z zapowiadanych funkcji dodatkowych. Wtedy mielibyśmy na rynku prawdziwy przełom - byłyby to pierwsze masowo wprowadzane nowoczesne usługi telewizyjne. Niektórzy klienci mogą poczuć się "wystrychnięci na dudka", gdyż nawet na pudełku zestawu instalacyjnego zamieszczona została informacja o tym, iż videostrada to nie tylko telewizja ale także wspomniane już VoD czy PPV. Oczywiście, w punkcie sprzedaży klient niewątpliwie zostanie poinformowany, iż są one na razie niedostępne ale niedoświadczony użytkownik może i tak czuć się zawiedziony.
Zadzwoniliśmy do infolinii - http://www.idg.pl/tv/index.asp?id=96340 aby sprawdzić, jakich informacji udzielają jej pracownicy. Przemiła pani poinformowała nas, iż co prawda nie zna szczegółów oferty ale "nie widzi przeciwskazań aby korzystać z telewizji wysokiej rozdzielczości", a korzystanie z usług VoD czy PPV "związane są z programem videstrady. Jeżeli nie byłoby tych usług to po co oferować państwu videostradę?" No właśnie? Po co? Na szczęście, w punkcie sprzedaży, handlowiec od razu poinformował nas, iż "usługi te, owszem będą, ale nie wiadomo dokładnie kiedy - najpewniej na jesieni."
Ceny i oferta programowa
videostrada to usługa tania - pod warunkiem, iż jesteśmy już abonentami lini telefoniczniej ( najtańszy abonament - 40 zł ) oraz neostrady ( obecnie, najtańsza neostrada kosztuje 33 złote miesięcznie - patrz: "Neostrada 512 kb/s za 33 złote miesięcznie?" - http://www.idg.pl/news/95489.html ). Dodatkowo, dochodzi nam opłata za wypożyczenie modemu Livebox - ok. 10 złotych miesięcznie. Jak łatwo wyliczyć, sama możliwość korzystania z videostrady to około 80 złotych za każdy miesiąc - oczywiście tylko dla tych, którzy z podstawowych usług TP jeszcze nie korzystają. Do tego dochodzi abonament za pakiet podstawowy ( TVP 1, TVP 2, TVP 3, TV POLONIA, TVN, TVN 7, Tele 5, TV Biznes, 4funTV, itv, TVN Gra, Polonia 1, EuroNews, Deutsche Welle i TV5 Europe ) - w przypadku długoterminowej umowy na 12 miesięcy ( ok 10 złotych miesięcznie ). Do tego dochodzi koszt pakietu Cyfry+, w najtańszym przypadku około 40 złotych.
Obecnie, videostrada TP oferowana jest klientom z Warszawy i okolic. Więcej na temat telewizji interaktywnej znajdziecie w artykule: Telewizja interaktywna - teraz w Polsce - http://www.idg.pl/news/95438.html