VI "Dzień Serca" w Białymstoku
Elektrokardiogram serca, oznaczenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi a także mierzenie ciśnienia - to badania, z których mogą w niedzielę bezpłatnie skorzystać białostoczanie w ramach zorganizowanego w mieście "Dnia serca".
Plenerową promocję zdrowia organizuje od 5 lat wydział zdrowia Urzędu Miejskiego oraz Klinika Kardiologii Akademii Medycznej w Białymstoku. W tym roku przyłączyli się także kardiochirurdzy.
Jak przypomniał dr Wojciech Modrzejewski z Kliniki Kardiologii białostockiej Akademii Medycznej, choroby układu krążenia to wciąż główna przyczyna śmierci Polaków. Rocznie z tego powodu "znika" 30-tysięczne miasto, choć jeszcze kilka lat temu była to przyczyna 50 tysięcy zgonów. Od kilku lat widzimy spadek zachorowalności i umieralności. Wiąże się to ze zmianą stylu życia, większą świadomością społeczną i co za tym idzie zmianą sposobu odżywiania - powiedział Modrzejewski.
Przypomniał też przy tym, że podstawową receptą, która jest nieodozowna by zachować serce w dobrej kondycji jest częste spożywanie warzyw i owoców, unikanie alkoholu i papierosów oraz zastępowanie tłuszczów mięsnych roślinnymi, do tego dużo ruchu.
Lekarze alarmują natomiast, że z powodu zmiany stylu życia niepokojącym jest to iż na choroby serca zaczęły coraz częściej zapadać pracujące kobiety i to przed 50-tką. Wybór stylu życia - praca, interesy - o tym zadecydował, dlatego też panie szczególnie zachęcamy do przebadania się - twierdzi Modrzejewski.
Według lekarzy nawet gdy dobrze się czujemy i nie mamy żadnych podejrzeń o swoje zdrowie, a badanie wykaże wysoki poziom cholesterolu czy nadciśnienie, oznacza to, że należymy do grupy potencjalnych zawałowców.
Od połowy września wszyscy białostoczanie między 40 a 49 rokiem życia będą mogli bezpłatnie skorzystać z profilaktycznych badań w ramach programu promującego zdrowie serce. (aka)