Verheugen: możliwe ograniczenie "podatkowego dumpingu"
Komisarz ds. rozszerzenia Unii Europejskiej
Guenter Verheugen opowiedział się za ustaleniem "pasma"
ograniczającego różnice w wysokości podatków od zysków
przedsiębiorstw i zapewniające "uczciwą" konkurencję podatkową na terenie Wspólnoty. Francja i Niemcy od pewnego czasu domagają się domagają się zmniejszenia stawek podatkowych w krajach "nowej" i "starej" Unii twierdząc, że niskie podatki nowoprzyjętych krajów to nieuczciwa konkurencja.
"Rozsądnym posunięciem byłoby ograniczenie konkurencji podatkowej na obszarze europejskiego rynku wewnętrznego oraz Unii Walutowej, do której wkrótce przystąpią nowe kraje" -powiedział Verheugen w czwartek, uczestnicząc w dyskusji zorganizowanej przez niemiecką telewizję publiczną ZDF. "Nie jestem przeciwny konkurencji podatkowej, lecz opowiadam się za wprowadzeniem widełek, których nie można byłoby przekroczyć" - wyjaśnił komisarz.
Verheugen przyznał, że realizacja tego pomysły będzie trudna. "Komisja Europejska nie ma takich uprawnień. Konieczna byłaby jednomyślna decyzja" - dodał. Niskie podatki od zysków firm praktykują z powodzeniem także niektóre dawne kraje Unii - m. in. Irlandia - zauważył.
Francja i Niemcy zabiegają od kilku miesięcy o szybką harmonizację systemów opodatkowania przedsiębiorstw w UE. Wysokości podatku od firm (CIT) jest kwestią kontrowersyjną pomiędzy Niemcami i Francją , a Polską i kilkoma innymi środkowo- i wschodnioeuropejskimi krajami Unii. Kanclerz niemiec Gerhard Schroeder domagał się ostatnio kilkakrotnie wprowadzenia "widełek", które miałyby zapobiegać obniżaniu podatków w nowych krajach Unii. Określane przez kanclerza jako "podatkowy dumping" działania powodują - jego zdaniem - przenoszenie produkcji z Niemiec do krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich.