Van Gogh w Bibliotece Narodowej
Wystawę prac Vincenta van Gogha otwarto we
wtorek w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Jest to pierwsza
publiczna prezentacja oryginalnych dzieł artysty, do 1938 r.
uważanych za zaginione - poinformowali organizatorzy wystawy na
konferencji prasowej w Warszawie.
Na ekspozycję składa się 14 akwareli, 5 rysunków i 4 obrazy olejne. Można obejrzeć m.in. rysunki "Krajobraz z kaplicą", "Stojący chłopiec", akwarelę "Krajobraz jesienny" oraz obrazy "Portret rybaka", "Jabłko i orzech". Prace są po raz pierwszy pokazywane w Polsce, część z nich prezentowana była jedynie w Muzeum Historycznym Miasta Breda w Holandii.
Organizatorami wystawy są Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno- Kulturalne "Brama", Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, firma i kolekcjonerzy prywatni, przy współpracy Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Obecny na konferencji prasowej dyrektor Biblioteki Narodowej Michał Jagiełło powiedział dziennikarzom, że zgadzając się na organizację wystawy, zaryzykował, ponieważ nie ma stuprocentowej pewności, że są to oryginały.
Według organizatorów dzieła pokazywane na warszawskiej wystawie były do roku 1938 uznawane za zaginione. W tym samym roku holenderski kolekcjoner sztuki Adrianus Marijnissen kupił trzy teczki z ponad 200 pracami. Wśród nich - jak się później okazało - były prace van Gogha.
Po śmierci Marijnissena jego spadkobiercy sprzedali dzieła malarza Francuzowi, Richardowi Gilgenmannowi, a ten zgodził się udostępnić je na potrzeby polskich ekspozycji.
Wystawa w stolicy potrwa tylko do piątku. Od 3 do 5 października pokazywana będzie w Siedlcach, a następnie w Stalowej Woli. W przyszłym roku organizatorzy wystawy planują prezentację ekspozycji w muzeach i galeriach zagranicznych.