Trwa ładowanie...
Uzbrojony napastnik w pociągu Thalys. Trzy osoby ranne

Uzbrojony napastnik w pociągu Thalys. Trzy osoby ranne

Napastnik, który w pociągu przewoźnika kolejowego Thalys na trasie między Amsterdamem a Paryżem zranił trzy osoby, w tym jedną ciężko, to 26-letni Marokańczyk. Został zatrzymany a okoliczności incydentu bada prokuratura - podała francuska policja.

Share
dxg4vd8

Jedna z ofiar - Brytyjczyk - jest bardzo poważnie ranna, druga lżej - powiedział rzecznik francuskiego MSW Pierre-Henry Brandet w telewizji BFMTV. Drugą ofiarą okazał się 60-letni francuski aktor Jean-Hugues Anglade. Trzecia osoba doznała jedynie powierzchownych zranień.

Pociąg jechał z Amsterdamu do Paryża. Do ataku doszło kiedy pociąg przejeżdżał przez terytorium Belgii.

Sprawca został obezwładniony przez pasażerów i przekazany policji na dworcu w Arras w płn. Francji, 185 km od Paryża. Śledztwo wszczął wydział antyterrorystyczny paryskiej prokuratury.

dxg4vd8

Przewoźnik Thalys zapewnił na Twitterze , że "pasażerowie są bezpieczni, a sytuacja została opanowana". Pociąg został zatrzymany, a na miejscu są służby ratownicze - dodano.

Francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve, który przybył do Arras, poinformował, że napastnika obezwładnili dwaj amerykańscy żołnierze, którzy usłyszeli jak przeładowywał on broń w toalecie. Jeden z Amerykanów został ranny i przewieziony do szpitala. Cazeneuve wyraził się z uznaniem o ich postawie. Powiedział, że "wykazali wielkie męstwo w trudnych okolicznościach". "Bez ich zimnej krwi moglibyśmy mieć do czynienia ze strasznym dramatem" - dodał.

Minister ostrzegł aby przedwcześnie nie wyciągać wniosków co do charakteru incydentu, ani motywów sprawcy.

Według źródeł policyjnych napastnik figurował w kartotekach wywiadu francuskiego. Ustalono, że jest to 26-letni Marokańczyk Sliman Hamzi.

dxg4vd8

Rzecznik francuskich kolei SNCF Christophe Piednoel poinformował, że, napastnik był uzbrojony w karabin automatyczny i nóż. W pociągu podczas incydentu znajdowało się 150-200 pasażerów.

Thalys zapewnia połączenia kolejowe między Francją, Belgią, Holandią i Niemcami korzystając z pociągów dużych prędkości TGV.

Obama pogratulował żołnierzom USA obezwładnienia napastnika w pociągu

Prezydent USA Barack Obama pogratulował "odwagi i szybkiej orientacji" pasażerom pociągu TGV we Francji, w tym dwóm żołnierzom amerykańskim - poinformował Biały Dom. Żołnierze obezwładnili napastnika, który zranił 3 osoby.

"Prezydent wyraził głęboką wdzięczność dla odwagi i szybkiej orientacji pasażerów, w tym członków sił zbrojnych USA, którzy z poświęceniem obezwładnili napastnika. Jest oczywiste, że ich heroiczne działania prawdopodobnie zapobiegły o wiele gorszej tragedii" - głosi oświadczenie Białego Domu.

dxg4vd8

Podziel się opinią

Share
dxg4vd8
dxg4vd8
Więcej tematów