Trwa ładowanie...
dys2591
dys2591
czerniak

Uwaga! Zejdź ze słońca


Lekarze onkolodzy ostrzegają przed zbyt długim przebywaniem na słońcu. Od kilkudziesięciu lat obserwuje się bowiem wzrost zachorowań na czerniaka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dys2591

Każdego roku liczba zachorowań na świecie wzrasta o 10%. Najwięcej nowotworów złośliwych skóry wykrywa się w Australii, Stanach Zjednoczonych, a wśród krajów Europy w Norwegii.

Onkolodzy twierdzą, że najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed czerniakiem jest unikanie słońca latem w godzinach od 11 do 15. Jednocześnie podkreślają, że wykryty we wczesnym okresie wzrostu czerniak jest uleczalny, głównie poprzez usunięcie chirurgiczne.

Czerniak to ciemna zmiana na skórze, asymetryczna, o poszarpanych brzegach i średnicy powyżej sześciu centymetrów. Według specjalistów, w Polsce świadomość społeczeństwa odnośnie wczesnego wykrywania tej choroby jest niewystarczająca. Większość chorych zgłasza się do leczenia z już zaawansowanym czerniakiem, czyli w III i IV stadium trwania choroby.

Rocznie notuje się u nas prawie 2 tys. nowych zachorowań. Czynnikami ryzyka są zachorowania w rodzinie, delikatna, jasna skóra, jasne włosy, niebieskie oczy, skłonność do oparzeń słonecznych i występowanie znamion na skórze. (reb)

Zobacz także:
w WP - Zdrowie: Czerniak

dys2591

Podziel się opinią

Share
dys2591
dys2591
Więcej tematów