Uwaga! Zejdź ze słońca
Lekarze onkolodzy ostrzegają przed zbyt długim przebywaniem na słońcu. Od kilkudziesięciu lat obserwuje się bowiem wzrost zachorowań na czerniaka.
Każdego roku liczba zachorowań na świecie wzrasta o 10%. Najwięcej nowotworów złośliwych skóry wykrywa się w Australii, Stanach Zjednoczonych, a wśród krajów Europy w Norwegii.
Onkolodzy twierdzą, że najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed czerniakiem jest unikanie słońca latem w godzinach od 11 do 15. Jednocześnie podkreślają, że wykryty we wczesnym okresie wzrostu czerniak jest uleczalny, głównie poprzez usunięcie chirurgiczne.
Czerniak to ciemna zmiana na skórze, asymetryczna, o poszarpanych brzegach i średnicy powyżej sześciu centymetrów. Według specjalistów, w Polsce świadomość społeczeństwa odnośnie wczesnego wykrywania tej choroby jest niewystarczająca. Większość chorych zgłasza się do leczenia z już zaawansowanym czerniakiem, czyli w III i IV stadium trwania choroby.
Rocznie notuje się u nas prawie 2 tys. nowych zachorowań. Czynnikami ryzyka są zachorowania w rodzinie, delikatna, jasna skóra, jasne włosy, niebieskie oczy, skłonność do oparzeń słonecznych i występowanie znamion na skórze. (reb)
Zobacz także:
w WP - Zdrowie: Czerniak