Trwa ładowanie...

Uwaga na kleszcze! GIS ostrzega: wczesna jesień to okres ich wzmożonej aktywności

• Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że wczesna jesień to okres wzmożonej aktywności kleszczy • Inspekcja przygotowała instruktażowy filmik, który pokazuje, jak się zachować w przypadku ukąszenia przez kleszcza • Na ukąszenie jesteśmy narażeni nie tylko w lesie
Share
Kleszcze oprócz boreliozy mogą przenosić także inne choroby m.in. kleszczowe zapalenie mózgu
Kleszcze oprócz boreliozy mogą przenosić także inne choroby m.in. kleszczowe zapalenie mózguŹródło: Fotolia
d3c0hf9

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed kleszczami. Wczesna jesień i wiosna to okresy wzmożonej aktywności tych pajęczaków.

Inspekcja przygotowała instruktażowy filmik rysunkowy z muzyką rapera Te-Trisa i animacjami Martyny Adamskiej, który pokazuje, jak się zachować, co należy robić - a czego nie wolno - w przypadku ukąszenia przez kleszcza.

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz powiedział, że bardzo ważne jest rzetelne informowanie o tym, jakie zagrożenia niosą ze sobą kleszcze. Na ukąszenie jesteśmy narażeni nie tylko w lesie, ale także w przydomowym ogródku i miejskim parku.

Co roku w całej Polsce odnotowuje się ponad 100 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Skuteczną ochroną przed tą chorobą są szczepienia. Drugim poważnym schorzeniem przenoszonym przez te pajęczaki jest borelioza, ale w tym przypadku szczepionki nie ma. W ostatniej dekadzie w Polsce liczba zgłoszonych przypadków boreliozy wzrosła trzykrotnie, od 4400 w roku 2005 do ponad 13 tysięcy w roku 2015.

d3c0hf9

Podziel się opinią

Share
d3c0hf9
d3c0hf9
Więcej tematów