PolskaUW zorganizuje prareferendum europejskie

UW zorganizuje prareferendum europejskie

Liderzy Unii Wolności zapowiadają na 7 maja
zorganizowanie prareferendum europejskiego, połączonego z kampanią
informowania o korzyściach z wejścia Polski do Unii Europejskiej.

16.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Czasem krytykujemy, czasem wspieramy rząd. Dziś zastępujemy rząd w sprawie kampanii informacyjnej dotyczącej integracji z Unią Europejską. Musimy przekonać społeczeństwo, że wejście do UE jest skokiem cywilizacyjnym, jest zwiększeniem szansy na skuteczną walkę z bezrobociem - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący UW Władysław Frasyniuk.

Problemem zasadniczym jest przygotowanie społeczeństwa do integracji z UE, a nie koncentracja kapitału na rynku medialnym - dodał szef Unii.

Zdaniem Frasyniuka ministrowie Sławomir Wiatr pełnomocnik rządu ds. informacji europejskiej o UE i Dariusz Szymczycha sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta będą partnerami UW.

Obawiamy się jednak, że deklaracja Leszka Millera, iż referendum ma być sprawdzianem popularności rządu jest złym zabiegiem. Może spowodować, że wielu euroentazjastów uzna, że jest to referendum na temat popularności rządu i to może być ze szkodą dla wyniku - zauważył szef UW.

Akcję organizują lokalne struktury partii i młodzieżówka Unii Wolności - Młode Centrum. 7 maja politycy UW zamierzają rozdać 200 tys. ulotek i przeprowadzić sondażowe głosowania w około 70 miastach. Sondaż ma być przeprowadzony w szkołach, na ulicach, w centrach handlowych.

Zależy nam, żeby to prareferendum odbyło się nie tylko w dużych, ale i mniejszych miastach np. w Lubartowie, Słubicach, czy Zduńskiej Woli. W takich miastach jest najwięcej lęków związanych z integracją i w najmniejszym stopniu dociera tam informacja o korzyściach z wejścia do UE - podkreślał polityk UW Adrian Furgalski.

Według Frasyniuka promocję UE należy prowadzić wśród młodzieży. Poprzez młodych ludzi łatwiej jest dotrzeć do rodziców. Rodzice nie wierzą Frasyniukowi, ale własnemu dziecku uwierzą i mają więcej cierpliwości do wysłuchania argumentów - tłumaczył lider UW.

Podkreślał, że starannie należy się przygotować na demagogię antyeuropejskiej opozycji. Przed nami ważne obszary negocjacji z UE - rolnictwo i finanse, a w parlamencie jest liczna opozycja anyteuropejska. Nie jest łatwo kulturalnemu człowiekowi odpowiedzieć na prostą retorykę - mówił Frasyniuk.

Unię Wolności podczas proeuropejskiej kampanii mają wspierać politycy Klubu Liberalno-Demokratycznego Parlamentu Europejskiego.

Na wtorkowej konferencji obecny był przewodniczący Klubu Graham Watson, który stwierdził , że będzie nawoływał państwa członkowskie UE do przyspieszenia negocjacji, ale i Polskę do szybszego dostosowania prawa.

Kiedy prof. Geremek przewodniczył komisji parlamentarnej uczyniono dość duży postęp we wdrażaniu prawa europejskiego. Teraz pod przewodnictwem pana Oleksego ten postęp jest dużo wolniejszy, a w zasadzie było go bardzo mało - ocenił Watson. (and)

ueuniaeuropejska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)