Utrzymuje się zagrożenie powodziowe w południowej Polsce
Na niektórych obszarach południowej Polski wciąż utrzymuje się zagrożenie powodziowe. Podnosi się także poziom rzek w województwie łódzkim.
26.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W woj.świętokrzyskim w powiecie sandomierskim ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego; Wisła przekroczyła tu o 95 centymetrów stan ostrzegawczy. We wsi Trzykosy w gminie Koprzywnica oraz w okolicach Staszowa zostało podtopionych 8 gospodarstw.
Przestała przybierać rzeka Kamienna w Wąchocku w województwie świętokrzyskim, jednak powstające rozlewiska zagrażają miejscowości. Stan wody, najwyższy w Wąchocku od kilku lat, przekracza stan alarmowy o 90 cm. Rzeka zalała przylegające do niej tereny; strażacy zabezpieczają workami z piaskiem budynek, w którym mieści się Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Już niebawem do Wąchocka dotrą kolejne łodzie, które ułatwią kontakt z mieszkańcami zalanych i podtopionych gospodarstw.
Tymczasem ewakuowani w nocy mieszkańcy kilkunastu gospodarstw w Parszowie wrócili już do domów. Nie ma zagrożenia przerwania tamy na zalewie w Mostkach na rzece Żarnówka koło Suchedniowa; poziom wody w zalewie obniżył się.
W okolicach Mielca w woj. podkarpackim fala powodziowa na Wisłoce zalała odcinek drogi wojewódzkiej nr 982 Jaślany-Borowa. Na Podkarpaciu pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje jeszcze w 14 gminach. Poziom wody Wisły przekracza stan ostrzegawczy o ok. metr.
Pogotowie obowiązuje w gminach Wadowice Górne, Czermin, Borowa, Gawłuszowice, Padew Narodowa w powiecie mieleckim, Baranów Sandomierski i Gorzyce w pow. tarnobrzeskim, w samym Tarnobrzegu a także w gmine Radomyśl w powiecie stalowowolskim.
Stan ostrzegawczy o ponad pół metra przekroczyła też Wisłoka; pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzono w Mielcu, oraz gminach Przecław, Radomyśl Wielki, Tuszów Narodowy. Stan ostrzegawczy przekroczył również Wisłok: w Krośnie i w Rzeszowie.
W woj. łódzkim stan alarmu powodziowego obowiązuje w 20 gminach i miastach. W 15 gminach obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego. Natomiast w woj. śląskim tamtejsze władze odwołały pogotowie przeciwpowodziowe. (mag)