Trwa ładowanie...
kosmos
06-05-2003 21:10

Uszczelka „pogrążyła” Columbię


Przyczyną katastrofy amerykańskiego promu kosmicznego Columbia było prawdopodobnie pęknięcie uszczelki między płytkami ochronnymi na lewym skrzydle wahadłowca - wynika ze wstępnych rezultatów śledztwa, opublikowanych przez specjalną komisję badającą okoliczności katastrofy.

Uszczelka „pogrążyła” ColumbięŹródło: AFP
df1ns0v
df1ns0v

Admirał Hal Gehman, który stoi na czele komisji, określił pierwsze wyniki śledztwa jako "roboczą hipotezę".

Do katastrofy Columbii, w której zginęło siedmioro astronautów, doszło 1. lutego. Prom rozpadł się wchodząc w atmosferę ziemską, zaledwie 16 minut przed planowanym lądowaniem na Florydzie.

Eksperci uważają, że podczas startu uległy zniszczeniu ochronne płytki na skrzydle wahadłowca, po tym jak uderzył w nie kawałek izolacji, która oderwała się od zewnętrznych zbiorników z paliwem. Podczas wejścia w atmosferę ziemską gorące gazy przedostały się pod warstwę ochronną statku i doprowadziły do jego spłonięcia.

Od czasu katastrofy Stany Zjednoczone zawiesiły swój program lotów kosmicznych. (reb)

df1ns0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df1ns0v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj