"Usterka techniczna". Awaria zbiornika Krosnowice

W zbiorniku Krosnowice pojawiła się usterka techniczna - przekazała podczas posiedzenia sztabu kryzysowego prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska.

Awaria zbiornika Krosnowice
Awaria zbiornika Krosnowice
Źródło zdjęć: © X | RZGW Wrocław
oprac. TWA

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl

Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki ulew? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl

Prezes Kopczyńska przekazała, że w zbiorniku Krosnowice pojawiła się usterka techniczna, przelew powierzchniowy przestał pracować i obniżyło się zwierciadło wody. Zgodnie z zapewnieniami Kopczyńskiej "przepływ nie jest jednak zagrożeniem".

Prezes oceniła, że maksymalna wysokość wody we Wrocławiu może osiągnąć tę z powodzi z 2010 roku. - Prognozy, którymi dysponujemy, pokazują, że wysokość wody we Wrocławiu to wysokość maksymalnie z roku 2010 - powiedziała. Oceniła, że "punktem krytycznym" w dalszym ciągu jest Oława.

Zbiornik Mietków

Kopczyńska odniosła się także do sytuacji na zbiorniku Mietków, którego wał miał zostać przerwany. Informacja ta się jednak nie potwierdziła. - Mamy cały czas dopływ duży do Mietkowa. W związku z tym odpływ z samego Mietkowa, żeby zbiornik nie stracił swojej pojemności retencyjnej, wynosi obecnie 100 m3/s. Zaczynaliśmy od 40. Zrównaliśmy w związku z tym dopływ z odpływem - poinformowała. Dodała, że na bieżąco monitorowany jest ten zbiornik i służby sprawdzają przede wszystkim, czy zapora czołowa oraz teren wokół zbiornika nie przeciekają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potężne zniszczenia. Głuchołazy po powodzi

Prezes ponowiła prośbę, aby nie zbliżać się do wałów przeciwpowodziowych oraz do urządzeń hydrotechnicznych. Zaznaczyła, że obecnie największą trudnością będzie "przejście spłaszczonej fali powodziowej, która będzie trwała kilka dni". - W związku z tym ta infrastruktura będzie wyjątkowo wrażliwa, gdyby ktoś chciał po niej chodzić, dlatego bezwzględnie wydaliśmy zakaz, ale też namawiamy, żeby (tego - przyp. red.) unikać - podkreśliła.

Czytaj więcej:

Źródło artykułu:PAP
powódźzbiornik retencyjnystan wody

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (84)