Polska"Ustawę o komisji śledczej trzeba znowelizować do końca roku"

"Ustawę o komisji śledczej trzeba znowelizować do końca roku"

W środę sejmowa komisja regulaminowa zajmie się nowelizacją ustawy o komisji śledczej, przygotowaną przez marszałka Sejmu Józefa Oleksego. Oleksy powiedział we wtorek dziennikarzom, że będzie chciał, aby Sejm uchwalił nowelizację do końca tego roku.

14.12.2004 | aktual.: 14.12.2004 19:11

Marszałek podkreślił, że chce jak najszybciej uchwalić nowelę, bo zaczynają się już sytuacje przypominające wszystkie nienormalności, jakie miały miejsce przy poprzedniej komisji. Nawiązał do wstępnego raportu przygotowanego przez członka komisji śledczej ds. PKN Orlen Romana Giertycha (LPR).

To własne opracowanie posła przyjmuję z wielką dezaprobatą, ponieważ uważam, że komisja wejdzie na złą drogę, jeśli zacznie serwować opinii publicznej wycinkowe sprawozdania pojedynczych posłów bez stanowiska całej komisji - zaznaczył. Zrobi się z tego spektakl nie do opanowania - dodał.

Zdaniem Oleksego, sposób przyjmowania raportu komisji śledczej badającej aferę Rywina "był wielkim kompromitującym nieporozumieniem". Dopóki jestem marszałkiem, nie zamierzam dopuścić do podobnej farsy - zapowiedział. Dodał, że nie będzie możliwe przedstawienie sprawozdania obecnej komisji śledczej, dopóki nie będzie znowelizowana ustawa o komisji śledczej.

Projekt noweli przygotowany przez marszałka reguluje m.in. procedurę przyjmowania przez Sejm sprawozdania z prac komisji. Będzie je mógł napisać tylko jej przewodniczący. Projekt przewiduje również, że do sprawozdania komisji mogą zostać dołączone zdania odrębne posłów - członków komisji. W projekcie nie rozstrzygnięto, co Sejm będzie mógł zrobić ze sprawozdaniem, pozostawiając trzy warianty: 1) Sejm nie przeprowadza głosowania nad sprawozdaniem komisji; 2) Sejm głosuje nad przyjęciem stanowiska komisji, czyli sprawozdania i zdań odrębnych do wiadomości; 3) Sejm głosuje tylko nad przyjęciem sprawozdania.

Osoba wezwana przed komisję będzie mogła prosić m.in. o: uchylenie pytania, kiedy uzna, że jest nieistotne bądź niestosowne, wyłączenie członka komisji oraz zarządzenie przerwy. Komisja będzie mogła zwolnić świadka z tajemnicy zawodowej.

Zachowana została zasada, że w komisji może zasiadać do 11 posłów, powoływanych zgodnie z zasadą parytetu.

W myśl proponowanych zmian komisja może zezwolić przedstawicielom prasy na zarejestrowanie posiedzenia, gdy przemawia za tym ważny interes publiczny, dokonywanie tych czynności nie będzie utrudniać przebiegu posiedzenia, a ważny interes osoby wezwanej nie sprzeciwia się temu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)