PolskaUstawa określi, kiedy przeprowadzać sekcję zwłok?

Ustawa określi, kiedy przeprowadzać sekcję zwłok?

Brak jasnych i jednoznacznych przepisów,
dotyczących przeprowadzania sekcji zwłok u pacjentów zmarłych
śmiercią naturalną stwarza niebezpieczeństwo naruszeń prawa do
poszanowania życia prywatnego i rodzinnego osób bliskich zmarłym -
uważa Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski.

Rzecznik zwrócił się do ministra zdrowia Zbigniewa Religi o rozważenie ustawowego sprecyzowania kryteriów decydujących o możliwości przeprowadzenia sekcji zwłok pacjentów, którzy zmarli w szpitalu.

RPO przypomina, że zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej z 1991 roku zwłoki osoby, która zmarła w szpitalu mogą być poddane sekcji, chyba że osoba ta albo jej przedstawiciel wyrazili sprzeciw. Jednak nawet gdy sprzeciw został wyrażony, sekcję zwłok można przeprowadzić m.in. wówczas, gdy zgon pacjenta nastąpił w ciągu 12 godzin od przyjęcia do szpitala.

W ocenie RPO wprowadzenie takiego kryterium "stwarza obawę zarządzania sekcji zwłok w każdym przypadku zgonu pacjenta". Adresaci norm prawnych powinni posiadać jednoznacznie określoną sytuację prawną - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. W jego ocenie brak dostatecznej określoności przepisu narusza konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa prawa.

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje także, że przeprowadzenie sekcji zwłok narusza prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego osób bliskich zmarłym, a także m.in. opóźnia przeprowadzenie ceremonii pogrzebowej i "niweczy możliwość dokonania pochówku przy pełnej integralności zwłok".

W mojej ocenie prawo do godnego pochówku powinno podlegać jedynie takim ograniczeniom, które są niezbędne do zagwarantowania innych społecznie istotnych wartości - napisał Rzecznik. Zaznaczył, że w tym przypadku kryteria, dopuszczające ograniczenie tego prawa nie zostały spełnione.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)