Trwa ładowanie...
d2xu9r2

Ustawa ochroni polską kinematografię

Ulgi podatkowe za inwestowanie w polskie filmy i powołanie fundacji skarbu państwa finansującej produkcję filmową - przewiduje projekt ustawy opracowany przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych.

d2xu9r2
d2xu9r2

Projekt opracowano, aby nie dopuścić do upadku polskiego kina z powodu braku pieniędzy na produkcję filmów. Po konsultacjach z szefem Komitetu Kinematografii i środowiskiem filmowym, projekt przekazano ministrowi kultury Andrzejowi Celińskiemu.

Fundacja nazywałaby się Polski Instytut Filmowy. Jej dochody pochodziłyby z dotacji budżetowych i wpływów z prywatyzowania wytwórni filmowych, ponadto ze sprzedaży biletów do kin i kaset video.

Fundacja przejęłaby też agencje: produkcji, promocji i scenariuszową, działające przy Komitecie Kinematografii, który ma być zlikwidowany do końca miesiąca. Konieczny jest też udział telewizji w produkcji filmów.

Projekt Krajowej Izby Producentów Audiowizulanych został zaakceptowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Dystrybutorów i Stowarzyszenie Kina Polskie.

Szef Komitetu Kinematografii Janusz Bodasiński liczy na to, że - jeśli zaakceptuje go minister kultury - to do końca tego roku uda się projekt skierować do laski marszałkowskiej. (and)

d2xu9r2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xu9r2
Więcej tematów