Trwa ładowanie...
d42sa9s
26-04-2005 19:45

Ustawa o pomocy publicznej dla zoz-ów podpisana

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

d42sa9s
d42sa9s

"Prezydent RP, ze względu na wagę i znaczenie tej ustawy dla funkcjonowania służby zdrowia i potrzeb społecznych w tej dziedzinie, zrezygnował z przysługującego mu konstytucyjnego 21- dniowego prawa do podjęcia decyzji i podpisał ją wcześniej tak, aby jak najszybciej można było podjąć pilne działania zmierzające do poprawy gospodarki finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej" - poinformowało PAP Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej Kancelarii Prezydenta RP.

Minister zdrowia Marek Balicki powiedział zaraz po otrzymaniu tej wiadomości, że cieszy go, iż prezydent nie czekał do 9 maja z podpisaniem ustawy.

Dobrze, że ta ustawa już jest. Umożliwi ona pomoc publiczną dla ZOZ-ów w postaci pożyczek i powstrzyma egzekucję komorniczą w szpitalach - podkreślił Balicki. Szkoda tylko, że opozycja wykorzystała ustawę do rozgrywek politycznych. W efekcie nie znalazły się w niej rozwiązania zapobiegające dalszemu zadłużaniu się szpitali i umożliwiające łączenie się publicznych ZOZ-ów - zaznaczył Balicki.

Minister oczekuje, że po wejściu w życie ustawy - za 3 lub 4 miesiące - do zadłużonych szpitali, które podejmą restrukturyzację, powinna wpłynąć pierwsza transza pożyczki. Umożliwi ona - zdaniem Balickiego - rozpoczęcie oddłużania ZOZ-ów.

d42sa9s

15 kwietnia br. Sejm przewagą jednego głosu przyjął ustawę o restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej autorstwa klubów opozycyjnych z "megapoprawką" proponowaną przez resort zdrowia.

Ustawa zakłada udzielenie publicznym szpitalom pożyczek z budżetu państwa na spłatę zaległych podwyżek dla wszystkich pracowników medycznych z tytułu tzw. ustawy 203. Ustawa obejmie także zobowiązania publicznych ZOZ-ów wobec dostawców żywności, sprzętu, leków, czy firm farmaceutycznych.

Ustawa nie przewiduje natomiast możliwości przekształcenia szpitali publicznych w spółki użyteczności publicznej, co zakładał projekt prezydencki.

Z uchwalenia przez Sejm tej ustawy zadowoleni byli przedstawiciele środowisk medycznych. Ich zdaniem, dobrze się stało, że w ustawie nie ma zapisów o spółkach użyteczności publicznej.

W połowie lutego posłowie odrzucili rządowy projekt ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej.

d42sa9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42sa9s
Więcej tematów