ŚwiatUstawa "Dream Act" przepadła w senacie

Ustawa "Dream Act" przepadła w senacie

Ustawa "Dream Act", która młodym nielegalnym imigrantom torowałaby drogę do obywatelstwa USA, ostatecznie przepadła w sobotę w senacie. Ustawę ponownie zablokowali Republikanie i kilku demokratycznych senatorów. Rozczarowanie wyrazili obrońcy praw imigrantów.

18.12.2010 | aktual.: 18.12.2010 22:33

"Dream Act" (Ustawa marzeń) otwierałby drogę do legalizacji pobytu w Stanach Zjednoczonych osobom, które przyjechały do tego kraju przed ukończeniem 16 roku życia, przebywają w USA co najmniej od pięciu lat i ukończyły szkołę średnią. Aby zalegalizować pobyt, musiałyby rozpocząć naukę w college'u albo służbę wojskową.

W senacie nie udało się zgromadzić 60 głosów niezbędnych do zakończenia debaty parlamentarnej i przejścia do głosowania. 41 senatorów, republikańskich i sześciu demokratycznych, głównie z południowych stanów, zagłosowało przeciw. Wśród 55 senatorów, którzy opowiedzieli się za zakończeniem debaty, było trzech Republikanów.

W ubiegłym tygodniu "Dream Act" uchwaliła Izba Reprezentantów głosami demokratycznej większości. Ustawę miała także poparcie prezydenta Baracka Obamy.

Podczas debaty poprzedzającej głosowanie w senacie Republikanie porównywali ustawę do amnestii dla nielegalnych imigrantów w USA. Twierdzili, że będzie ona zachętą do nielegalnego przekraczania granicy.

- Ta ustawa będzie nagrodą za złamanie prawa - mówił republikański senator z Alabamy Jeff Sessions.

Republikanie zarzucili także Demokratom wykorzystanie ustawy dla politycznych korzyści. Demokratyczni wyborcy wyrażają bowiem niezadowolenie z braku postępów w pracach nad reformą imigracyjną.

Rozczarowanie wynikiem głosowania w senacie wyraziły organizacje broniące praw imigrantów. Ich zdaniem, "Dream Act" byłby szansą na legalizację pobytu dla ponad dwa miliony młodych ludzi mieszkających obecnie nielegalnie w Stanach Zjednoczonych.

- Dzisiaj marzenia milionów tysięcy młodych ludzi zostały zmiażdżone. Z wielkim rozczarowaniem przyjęliśmy wiadomość o wyniku głosowania. Jest to bardzo smutne, bo ci młodzi ludzie, którzy zostaliby objęci ustawą, uczą się i pracują tutaj w Stanach Zjednoczonych, chcą być częścią tego społeczeństwa - powiedziała PAP Monika Starczuk, wicedyrektorka programu "Inicjatywa Nowi Amerykanie". Zaznaczyła, że organizacje proimigranckie dalej będą walczyć o "Ustawę marzeń".

"Dream Act" został po raz pierwszy zgłoszony w senacie USA w 2007 r. Od tego czasu projekt nie uzyskał wystarczającego poparcia pozwalającego na jego uchwalenie. Nie wiadomo, jakie będą teraz losy ustawy, bo w nowym Kongresie, który zainauguruje działalność na początku stycznia, Republikanie będą mieli większość w Izbie Reprezentantów oraz więcej miejsc w senacie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)