Trwa ładowanie...

USA znalazły ślady broni chemicznej na pociskach Państwa Islamskiego

Polowe laboratorium armii USA wykryło ślady iperytu w odłamkach pocisków moździerzowych użytych przez bojowników Państwa Islamskiego w walkach z Kurdami w północnym Iraku wcześniej w tym miesiącu - poinformował amerykański generał.

Share
USA znalazły ślady broni chemicznej na pociskach Państwa Islamskiego
Źródło: PAP/EPA, fot: PETER STEFFEN
d2dx7x6

Pełniący funkcję szefa sztabu operacji przeciwko Państwu Islamskiemu generał piechoty morskiej Kevin Killea zaznaczył, że polowy test nie rozstrzygnął definitywnie tej sprawy i odłamki są obecnie poddawane dalszym szczegółowym badaniom.

Według niego pociski te wystrzelono 11 sierpnia na pozycje kurdyjskich peszmergów w pobliżu miasta Machmur w północnym Iraku. Kurdowie pozbierali odłamki i przekazali je stacjonującym tam wojskom USA.

- Mogliśmy przeprowadzić polowy test odłamków niektórych tych pocisków moździerzowych i ujawnił on obecność gazu musztardowego (czyli iperytu - przyp. red.) - powiedział Killea.

d2dx7x6

- Podkreślić należy, że był to wstępny polowy test i nie jest on rozstrzygający, a jego wynik mówi nam tylko o obecności tej substancji chemicznej - dodał amerykański generał. Jak jednocześnie zaznaczył, dalsze, szczegółowe badania potrwają kilka tygodni.

Zobacz również: Polak z Państwa Islamskiego zabił 11 osób w zamachu samobójczym

d2dx7x6

Podziel się opinią

Share
d2dx7x6
d2dx7x6
Więcej tematów