Trwa ładowanie...
d2smpjz

USA: zmarł "cichy bohater", Ryszard Kossobudzki

W USA zmarł 86-letni bohater Powstania Warszawskiego Richard Cosby - Ryszard Kossobudzki. Historia życia Kossobudzkiego została opisana w książce pod tytulem "Cichy bohater: tajemnice z przeszłości mojego ojca", której autorką jest jego sławna córka - Rita Cosby - jedna z największych gwiazd telewizji amerykańskiej - informuje polski Nowy Dziennik z Nowego Jorku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rita Cosby z książką o wojennych przeżyciach swojego ojca
Rita Cosby z książką o wojennych przeżyciach swojego ojca (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
d2smpjz

Kossobudzki jako nastolatek walczył w Powstaniu Warszawskim, był członkiem legendarnego batalionu "Gozdawa". Po upadku powstania trafił do niemieckiego obozu jenieckiego. Po wojnie studiował w Londynie, a w połowie lat 50. wyemigrował do USA.

Przez lata milczał o swojej wojennej przeszłości, pracując jako inżynier. Dopiero 35 lat po wojnie o przeżyciach ojca dowiedziała się jego córka, Rita Cosby. Niestety, namówienie ojca na zwierzenia i wspomnienia zajęło jej dużo czasu. Dopiero w 2010 roku napisała książkę "Quiet Hero. Secrets from My Father's Past" ("Cichy bohater. Tajemnice z przeszłości mojego ojca"), która jest nie tylko historią życia Kossobudzkiego, ale także odkrywaniem polskich korzeni przez znaną dziennikarkę. Pierwszy raz Ryszard Kossobudzki wraz z córką odwiedził Polskę po 65 latach.

Książka Rity Cosby stała się w USA bestsellerem.

d2smpjz

Podziel się opinią

Share

d2smpjz

d2smpjz
Więcej tematów