PolskaUSA zarejestrowały ostatnie minuty tupolewa?

USA zarejestrowały ostatnie minuty tupolewa?

Trwa procedura, która niebawem się zakończy i Jarosław Kaczyński otrzyma zdjęcie brata w tupolewie, na którym mu bardzo zależy. To kwestia dosłownie kilku dni - powiedział mecenas Rafał Rogalski. Odniósł się też do momentu, gdy Kaczyński otrzymał teczkę ze zdjęciami z sekcji. - Moim zdaniem lepiej jest zachować w pamięci wizerunek bliskiego za jego życia. Stąd doradzam zazwyczaj poprzestanie na ekspertyzach, bez oglądania zdjęć - powiedział.

USA zarejestrowały ostatnie minuty tupolewa?
Źródło zdjęć: © Fakt

Czy Jarosław Kaczyński dostał już ostatnią fotografię brata wykonaną na pokładzie tupolewa?

- Trwa procedura, która niebawem się zakończy i Jarosław Kaczyński otrzyma zdjęcie, na którym mu bardzo zależy. To kwestia dosłownie kilku dni.

Był Pan z nim, gdy dostał do wglądu teczkę ze zdjęciami z sekcji? Jak to przeżył prezes, jak inne rodziny?

Mecenas Rafał Rogalski: Te okoliczności są tak osobiste, że nie mogę na ten temat się wypowiedzieć. To niezmiernie ciężka czynność procesowa. Wymaga odpowiedniego psychologicznego podejścia ode mnie oraz wojskowych prokuratorów. Muszę wyczuć emocje poszczególnych osób i ocenić czy psychicznie są przygotowane na drastyczne materiały. Moim zdaniem lepiej jest zachować w pamięci wizerunek bliskiego za jego życia. Stąd doradzam zazwyczaj poprzestanie na ekspertyzach, bez oglądania zdjęć.

Śni się Panu po nocach, to co widzi Pan w prokuraturze?

– Na pewno byłoby mi trudniej obcować z takimi materiałami, gdybym nie ukończył aplikacji prokuratorskiej. Miałem wtedy do czynienia z wieloma wstrząsającymi sprawami. Powiem tak – nigdy się do tego nie przyzwyczaiłem, co najwyżej udało mi się nabrać na tyle dużo odporności, że pozwala mi ona na rzetelne wykonywanie swoich zadań.

Czego Pan się spodziewa po raporcie komisji ministra Jerzego Millera?

– Nie wyobrażam sobie, aby raport mógł zostać sporządzony bez dostępu do pełnego materiału dowodowego. Chociażby takich dowodów jak oryginały czarnych skrzynek, wrak samolotu, czy nagrania z wieży kontroli lotów w Smoleńsku. Nie mamy dostępu do dokumentacji lotniska, nie wiemy do końca jakie urządzenia na nim się znajdowały. Brakuje dokumentacji odnoszącej się do stanu zdrowia kontrolerów oraz ich zdolności do wypełniania obowiązków w tym feralnym dniu. Żaden polski biegły nie badał wraku samolotu, a polscy patomorfolodzy nie byli dopuszczeni do udziału w sekcji zwłok. Biorąc pod uwagę liczbę i charakter błędów, które pojawiły się w ekspertyzach z tych sekcji, można zacząć wątpić, czy w ogóle zostały one przeprowadzone. Pewnych, nazwijmy to, rozbieżności i to o charakterze wręcz fundamentalnym nie sposób racjonalnie wyjaśnić. A to tylko fragment długiej listy braków w materiale dowodowym. Komisja nie powinna wydawać raportu przed ich uzupełnieniem. W przeciwnym razie będzie on niepełny i nierzetelny.

Czy pomagał Pan Jarosławowi Kaczyńskiemu w przygotowaniu listu do prezydenta Baracka Obamy?

– Jarosław Kaczyński przygotował ten list osobiście. Ma pełną wiedzę o materiale dowodowym i problemach w śledztwie. W tym co do realizacji wniosku dowodowego, w drodze pomocy prawnej, skierowanego do władz USA, który nie został zrealizowany w pełnym zakresie, a przede wszystkim nie przekazano najważniejszych informacji. Nadto ma wiedzę, co do tendencyjności i nierzetelności rosyjskiego raportu MAK.

Co prezydent USA mógłby zrobić dla wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej?

– Bardzo wiele. Przede wszystkim, nakazać podległym mu służbom pełną realizację wniosku polskich prokuratorów wojskowych.

Czy chodzi o przekazanie zdjęć satelitarnych, na których są ponoć zarejestrowane ostatnie minuty tupolewa?

– Między innymi. Polscy prokuratorzy dysponują obecnie jedynie zdjęciami satelitarnymi lotniska w Smoleńsku pochodzącymi z 5 i 12 kwietnia 2010 r. Dla potrzeb postępowania konieczna jest natomiast przede wszystkim sekwencja zdjęć satelitarnych z dnia katastrofy. A ściślej – z momentów bezpośrednio przed uderzeniem tupolewa o ziemię, samego uderzenia oraz tuż po uderzeniu. Takie zdjęcia, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, zostały wykonane.

W czym byłyby pomocne?

– Przede wszystkim chodzi o ustalenie dokładnej topografii terenu wraz ze wszelkimi urządzeniami tam znajdującymi się. Pamiętajmy, że chociażby radiolatarnie – bliższa i dalsza – na lotnisku „Siewiernyj” są mobilne. Trzeba więc sprawdzić gdzie rzeczywiście znajdowały się w chwili katastrofy.

Prowadząca śledztwo smoleńskie Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie uznała pomoc prawną od USA za zakończoną...

– Moim zdaniem przedwcześnie. Trzeba nalegać na pełną realizację pomocy prawnej. Przekazane nam materiały nie są tymi, na które przede wszystkim liczyliśmy, a duża ich część to nic innego jak „makulatura”. Istota wniosku dowodowego nie została zrealizowana. Oświadczenie wojskowej prokuratury być może wynika z bezsilności. My prosimy, a Amerykanie nam odmawiają, choć dyplomatycznie mówią: „nie jesteśmy w stanie już więcej pomóc”. Rzeczywiście w takim kontekście możemy powiedzieć, że pomoc prawna z USA została zakończona. Jednak dlaczego w takiej sytuacji premier Donald Tusk i minister Radosław Sikorski nie włączają się do pomocy prokuraturze? Przecież ewidentnie odmowa Amerykanów ma podłoże polityczne. USA nie chcą konfliktu z Rosją.

Czy chodzi również o pomoc NATO, by cały Sojusz wpłynął na Rosję, która nadal nie przekazała nam wszystkich informacji i materiałów związanych z katastrofą?

– Oczywiście, ale najważniejsze jest wsparcie supermocarstwa jakim jest USA. Przykro to stwierdzić, ale do tej pory premier Donald Tusk, ani żaden z ministrów nie wykorzystali jakichkolwiek możliwości prawnych, które daje nam członkostwo w NATO, czy UE, aby pomóc zarówno polskim prokuratorom, jak komisji Jerzego Millera. To niebywałe, ale takie są fakty.

Co pan sądzi o odsunięciu od nadzorowania śledztwa prokuratora Marka Pasionka?

– Bardzo wysoko cenię jego kwalifikacje oraz wyjątkowe zaangażowanie w śledztwo. W mojej ocenie wszelkie stawiane mu zarzuty są bezpodstawne. To prowokacja. Działał w ramach swoich uprawnień i obowiązków. To co się stało, to wynik antagonizmu prokuratora Krzysztofa Parulskiego wobec niego. Od dłuższego czasu prokurator Pasionek obawiał się prowokacji z jego strony. Niestety to nastąpiło. Żywię nadzieję, że Prokurator Generalny Andrzej Seremet przywróci prokuratora Pasionka na nadzorcę śledztwa. Nie wyobrażam sobie, aby zabrakło go w nim, jako nadzorcy.

Kto powinien zostać ukarany za tragedię smoleńską?

– Mogę jedynie powiedzieć, że najbardziej zaawansowane w śledztwie są wątki odpowiedzialności za organizację lotu do Smoleńska. I to zarówno w stosunku do wojskowych jak wysokich rangą urzędników. Nie wyobrażam sobie, aby niektórym osobom nie zostały postawione zarzuty co najmniej co do przestępstwa niedopełnienia obowiązków.

Jak Pan sądzi, dlaczego Rosjanie niszczyli wrak tupolewa?

– Cięcie wraku i okablowania, wybijanie szyb, nie miało jakiegokolwiek uzasadnienia, a co więcej nastąpiło najprawdopodobniej jeszcze przed oględzinami i wszelkimi innymi czynnościami procesowymi wykonywanymi przez rosyjską prokuraturę. Dlaczego to czyniono, pozostaje wciąż kwestią otwartą. Po moim zawiadomieniu toczy się w tej sprawie osobne śledztwo. Być może „komuś” zależało, aby zniszczyć materiał dowodowy, co uniemożliwi lub utrudni dokonanie właściwych ustaleń.

Czy nadal uważa Pan, że przyczyną katastrofy mógł być zamach?

– Nigdy nie powiedziałem, że przyczyną tragedii z 10 kwietnia 2010 r. był zamach. Co więcej, nigdy tak nie powiem, zanim nie będzie to uzasadnione zebranym w sprawie materiałem dowodowym. Każda wersja jest jednak prawdopodobna, dopóki się jej kategorycznie nie wykluczy. To jedna z podstawowych zasad postępowania karnego i kryminalistyki. W katastrofie smoleńskiej zginęli m.in. najważniejsi funkcjonariusze państwa polskiego – w tym prezydent RP, a także generalicja. Stało się to na obszarze państwa, z którym mamy bardzo poważne zaszłości historyczne, nadto – antagonisty NATO i UE, których członkiem jest Polska. Nie można też zapominać o zaangażowaniu się śp. Lecha Kaczyńskiego w konflikt gruziński, a także zainicjowanie i uczestniczenie przez niego w wielu innych projektach uderzających w różne interesy Rosji. Gdyby doszło do katastrofy samolotu Baracka Obamy na terytorium Rosji, nikogo nie dziwiłoby badanie wersji zamachu.

Polecamy w wydaniu internetowym fakt.pl:
Ustawili słup na środku drogi. Żeby tylko jeden. Zdjęcia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (211)