USA zadowolone ze składu Komisji Europejskiej
Stany Zjednoczone będą zadowolone z nowego
składu Komisji Europejskiej, ponieważ rozdział najważniejszych
resortów gospodarczych przypadł zwolennikom wolnego handlu -
ocenia w komentarzu ośrodek badawczy Stratfor.
Według Stratforu nominacja Danuty Huebner na komisarza odpowiedzialnego za pomoc regionalną oznacza, że "będzie ona miała wiele do powiedzenia w sprawie rozdziału funduszy tzw. spójnościowych i solidarnościowych, a Polska z racji niskiego poziomu dochodów na głowę mieszkańca i dużego obszaru będzie największym beneficjentem tego rodzaju funduszy".
"Francja i Niemcy nie tylko nie uzyskały najważniejszych funkcji w Komisji, ale w dodatku Brytyjczyk (Peter Mandelson) będzie odpowiadał za negocjacje handlowe. Dwa inne resorty przypadły przyjaznym USA krajom - wolnorynkowej konkurencji (Neelie Koroes-Smith z Holandii) i wewnętrznego, unijnego rynku (b. minister finansów Irlandii Charlie McCreevy)" - czytamy w komentarzu Stratforu.
"Nominacje dowodzą, że nowy przewodniczący KE Jose Manuel Durao Barroso nie tylko chce przesunąć ośrodek wpływów wewnątrz Unii (od Francji i Niemiec w kierunku mniejszych krajów), ale chce, by UE była bardziej zharmonizowana z USA" - dodają analitycy Stratforu.
Zauważają zarazem, że dwie nominacje nie pozostaną bez wpływu na stosunki UE z Rosją. Komisarzem ds. energii został Węgier Laszlo Kovacs, co uważają za niespodziankę, jeśli uwzględnić, że Węgry nie eksportują żadnej energii. Kovacs będzie negocjował z Rosją warunki importu rosyjskich surowców energetycznych.
Z kolei Łotwa będzie odpowiadała za unijną politykę celną, w czym Stratfor dopatruje się potencjalnego źródła niesnasek - dostęp rosyjskich towarów do unijnego rynku bardzo bowiem dzieli Moskwę i Brukselę, a stosunki Łotwy z Rosją nie są dobre.
Dwie inne nominacje wydają się analitykom nietrafne. Za ochronę środowiska będzie odpowiadał komisarz Grecji - kraju, który w tej sprawie robi wyjątkowo mało, a za politykę zagraniczną Austriaczka Benita Ferrero-Waldner związana z prawicową partią Jorga Haidera.
Oceniają też, iż przejęcie odpowiedzialności za rolnictwo przez Dunkę Maiann Fischer Boel może utrudnić reformę Wspólnej Polityki Rolnej, ponieważ rolnictwo odgrywa w gospodarce duńskiej dużą rolę.