Trwa ładowanie...
d2wbend
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

USA: zaatakowaliśmy broń chemiczną Państwa Islamskiego

• Pentagon informuje o "obniżonej zdolności" IS do użycia takiej broni
• Potrzebne do ataku informacje przekazał rebeliant
• Informacje uzyskane od mężczyzny posłużą do planowani innych akcji
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA: zaatakowaliśmy broń chemiczną Państwa Islamskiego
(IS / twitter)
d2wbend

Stany Zjednoczone przeprowadziły naloty, w wyniku których obniżone zostały zdolności Państwa Islamskiego do użycia broni chemicznej - poinformował Pentagon.

Potrzebne do ataku informacje przekazał rebeliant, którego do współpracy pozyskał amerykański komandos. - Zebrane wiadomości mają pozwolić na przeprowadzenie w przyszłości kolejnych operacji - zapowiedział rzecznik Pentagonu Peter Cook.

W Syrii i Iraku koalicja państw pod wodza Stanów Zjednoczonych przeprowadza naloty na pozycje dzihadystów. Radykałowie z Państwa Islamskiego opanowali znaczne tereny obu krajów.

d2wbend

Tymczasem brytyjska telewizja informacyjna Sky News poinformowała o otrzymaniu danych personalnych około 22 tys. dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), które przekazał jej rozczarowany członek tego ugrupowania.

Dane te znajdują się na karcie pamięci typu Memory Stick, ukradzionej szefowi wewnętrznej służby bezpieczeństwa IS przez mężczyznę, który przed przyłączeniem się do tego ugrupowania należał do rebelianckiej Wolnej Armii Syryjskiej. Mężczyzna ów, przedstawiający się jako Abu Hamed, przekazał kartę pamięci w trakcie spotkania w bliżej nieokreślonym miejscu w Turcji - podaje Sky News.

Karta zawiera wypełnione dokumenty wyglądające na formularze zgłoszeniowe z 23 pytaniami. Poza imieniem i nazwiskiem kandydaci wpisywali tam m.in. swoje numery telefonów, a także informacje o własnej rodzinie, o posiadanym wykształceniu i doświadczeniu bojowym oraz o zakresie swej wiedzy na temat prawa islamskiego (szariatu). Podawali również, kto rekomendował ich do IS. W formularzu można było także zadeklarować gotowość wzięcia udziału w szkoleniu na zamachowca samobójcę.

Według Sky News niektóre z ujawnionych nazwisk były już wcześniej dobrze znane, ale nowe dokumenty mogą pomóc w zidentyfikowaniu ekstremistów, o których działalności władze ich krajów dotąd nie wiedziały. Formularze wypełnili ludzie z 51 państw, w tym Wielkiej Brytanii, kilku krajów Europy Północnej, USA, Kanady oraz licznych państw Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

O przecieku tajnych danych personalnych Państwa Islamskiego poinformował wcześniej w tym tygodniu niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" twierdząc, że wraz z niemieckimi regionalnymi telewizjami publicznymi NDR i WDR uzyskał wgląd w kilkadziesiąt formularzy z danymi na temat dżihadystów niemieckich. Formularze wypełniano przy wjeździe na opanowane przez IS tereny Syrii. "Zakładamy, że z bardzo wysokim prawdopodobieństwem chodzi tu dokumenty prawdziwe" - zadeklarował "Sueddeutsche Zeitung", NDR i WDR niemiecki Federalny Urząd Kryminalny (BKA).

d2wbend

Podziel się opinią

Share

d2wbend

d2wbend
Więcej tematów