Trwa ładowanie...

USA wzmacniają ochronę ambasady w Bagdadzie

Stany Zjednoczone poleciły zwiększyć poziom zabezpieczenia ambasady w stolicy Iraku, Bagdadzie, w związku z zagrożeniem ze strony rosnących w siłę dżihadystów. Część personelu placówki dyplomatycznej ma być ewakuowana - poinformował Pentagon.

Share
USA wzmacniają ochronę ambasady w Bagdadzie
Źródło: AFP, fot: Sabah Arar
d7uiesb

"Ochrona ambasady w Bagdadzie została wzmocniona przez pracowników ministerstwa obrony" - podkreślił w oświadczeniu rzecznik Pentagonu John Kirby. Nie sprecyzował jednak ilu żołnierzy zostało oddelegowanych do tego zadania.

Jednocześnie poinformowano, że ze względów bezpieczeństwa podjęto decyzję o ewakuacji części pracowników i przeniesieniu ich do innych placówek dyplomatycznych m.in do konsulatu w mieście Basra. Ewakuacja ma być przeprowadzona przy wykorzystaniu samolotów zarówno wojskowych jak i komercyjnych.

Departament Stanu zaapelował jednocześnie do amerykańskich obywateli przebywających na terenie Iraku o zachowanie ostrożności i unikanie wyjazdów do regionów, w których wojska irackie walczą z dżihadystami z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL).

d7uiesb

Tymczasem w niedzielę islamistyczni rebelianci opanowali miasto Tal Afar w północno-zachodnim Iraku leżące między Mosulem a granicą syryjską. Wspierany przez działaczy dawnej partii rządzącej Baas z czasów dyktatury Saddama Husajna i bojowników plemiennych ISIL przejął w bieżącym tygodniu kontrolę nad dwumilionowym Mosulem, a następnie nad położonym bardziej na południe Tikritem i szeregiem innych miejscowości, co było poważnym ciosem dla zdominowanego przez szyitów irackiego rządu. W sobotę władze Iraku poinformowały, że ofensywę rebeliantów udało się powstrzymać i że zostali oni wyparci z niektórych zajętych wcześniej terenów.

W niedzielę w Bagdadzie dokonano kilku zamachów bombowych, w których zginęło łącznie co najmniej 15 osób. Ambasada Stanów Zjednoczony w Bagdadzie jest największym tego typu amerykańskim budynkiem na świecie.

USA chcą rozmawiać z Iranem

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy przygotowuje się do bezpośrednich rozmów z władzami Iranu na temat pogarszającej się sytuacji w Iraku - informuje "Wall Street Journal" powołując się na urzędników amerykańskich władz.

Negocjacje w sprawie Iraku miałyby się rozpocząć w tym tygodniu - podkreśla amerykański dziennik. Zarówno Waszyngton jak i Teheran zapewniał w ostatnich dniach o gotowość do wsparcia irackich władz w walce z dżihadystami z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL).

Anonimowy rozmówca "WSJ" podkreśla, że administracji Obamy zależy na koordynacji ewentualnych działań wymierzonych w sunnickich rebeliantów z państwami regionu, a w szczególności z Iranem. Jednocześnie zaznaczył, że na razie nie uzgodniono jakimi kanałami dyplomatycznymi byłyby przeprowadzone konsultacje z Iranem.

d7uiesb

Podziel się opinią

Share
d7uiesb
d7uiesb
Więcej tematów