Trwa ładowanie...
25-08-2015 01:35

USA wyślą do Europy myśliwce F-22 w odpowiedzi na rosyjskie działania

Stany Zjednoczone rozmieszczą w Europie nowoczesne myśliwce F-22 Raptor - poinformowały amerykańskie Siły Powietrzne. Waszyngton chce w ten sposób wesprzeć sojuszników z Europy Wschodniej, którzy obawiają się agresji ze strony Rosji.

USA wyślą do Europy myśliwce F-22 w odpowiedzi na rosyjskie działaniaŹródło: Wikipedia
d15rvfb
d15rvfb

Informację podała sekretarz Sił Powietrznych USA Deborah James. Jednak nie doprecyzowała kiedy myśliwce zostaną wysłane, w jakiej liczbie, ani na terytorium jakiego kraju zostaną rozmieszczone. James dodała natomiast, że decyzja zapadła w porozumieniu z ministrem obrony USA Ashem Carterem, który już wcześniej apelował o twardą postawę wobec Rosji.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że wysłanie do Europy nowoczesnych myśliwców F-22 jest amerykańską odpowiedzią na rosnący niepokój sojuszników, szczególnie z Europy Wschodniej, którzy obawiają się zagrożenia ze strony Rosji.

- Rosyjska aktywność zbrojna na Ukrainie coraz bardziej niepokoi nas i naszych sojuszników - podkreśliła James podczas konferencji prasowej w Pentagonie. Zwróciła uwagę, że wysłanie F-22 jest wyraźnym sygnałem ze strony Waszyngtonu.

Szef sztabu Sił Powietrznych USA generał Mark Welsh James poinformował natomiast, że wysłanie F-22 do Europy pomoże amerykańskim siłom zdobyć doświadczenie u boku europejskich sojuszników i sprawdzić zdolności myśliwców Raptor do wspólnego działania z takimi maszynami jak np. Eurofighter.

d15rvfb

Do tej pory F-22 stacjonowały w bazach w Japonii i Korei Południowej.

F-22 zostały zaprojektowane przez koncern Lockheed Martin. Jest to jednoosobowy taktyczny myśliwiec o niskiej wykrywalności przez radary, działający w różnych warunkach pogodowych. Może być wykorzystany nie tylko do walki z innymi samolotami, ale także do niszczenia celów naziemnych i wojny elektronicznej. F-22 weszły do służby w grudniu 2005 roku.

Samoloty te po raz pierwszy zostały wykorzystane w boju podczas bombardowania pozycji zajmowanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).

Zobacz również: Test sprawności ogniowej myśliwca F35
d15rvfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15rvfb
Więcej tematów