USA wykreśliły Komunistyczną Partię Nepalu z listy organizacji terrorystycznych
Departament Stanu USA ogłosił, że wycofał z listy organizacji terrorystycznych maoistowską Komunistyczną Partię Nepalu.
W komunikacie poinformowano, że byli rebelianci komunistyczni wygrali wybory powszechne w 2008 roku, uczestniczą w rządach w Nepalu i zintegrowali się ze społeczeństwem tej dawnej monarchii.
Skreślenie z listy organizacji terrorystycznych maoistowskiej Komunistycznej Partii Nepalu oznacza, że jej "aktywa i interesy nie będą już blokowane", "a amerykańskie osoby prawne i fizyczne mogą realizować z nią wspólne interesy" - podano.
Po latach badań dyplomacja amerykańska doszła do wniosku, że partia ta "nie prowadzi już działalności terrorystycznej zagrażającej bezpieczeństwu Amerykanów i amerykańskiej polityki zagranicznej" - wynika z komunikatu.
"W ostatnich latach partia maoistowska stanęła na czele koalicji rządowej, podjęła działania na rzecz rozwiązania struktur służących operacjom terrorystycznym i wykazała zaangażowanie w procesy pokojowe i pojednanie w Nepalu" - przyznał Departament Stanu USA. Dodał, że jego decyzja nie oznacza "zapomnienia o dawnej działalności partii, lecz należy bardziej zwracać się ku przyszłości".
Nepalscy maoiści zakończyli w 2006 roku powstanie przeciwko absolutyzmowi 240-letniej monarchii, w którym zginęło 16 tysięcy osób, oraz wygrali wybory wiosną 2008 roku.
Nepalskie Zgromadzenie Konstytucyjne (parlament) zostało rozwiązane na wiosnę i nowe wybory odbędą się 22 listopada.