USA: władze stanowe nie mogą odmówić przyjęcia uchodźców
Federalny Urząd ds. Dyslokacji Uchodźców w liście skierowanym do władz poszczególnych stanów przypomniał, że nie nie mają one uprawnień do odmowy przyjęcia uchodźców z Syrii, lub innych krajów.
W liście stwierdzono, że władze stanowe nie mogą odmówić przyznania uchodźcom prawa do korzystania z programów pomocy i zasiłków na podstawie kraju ich pochodzenia, lub wyznawanej religii.
Dyrektor Urzędu Robert Carey oświadczył, że stany, które nie zastosują się do obowiązującego prawa mogą być pozbawione federalnych programów pomocy a także mogą wobec nich podjęte kroki zmuszające ich do przyjęcia takich osób.
List wystosowano po tym jak ponad 20 gubernatorów stanowych, w większości Republikanów, zapowiedziało zablokowanie prób osiedlenia uchodźców z Syrii w ich stanach. Zareagowali oni w ten sposób na zamachy terrorystyczne w Paryżu z 13 listopada.
Gubernatorzy oświadczyli, że obawiają się, iż do USA mogą przedostać się jako uchodźcy terroryści planujący ataki. Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła znaczną większością głosów ustawę o zaostrzeniu kontroli uchodźców z Syrii i Iraku.
Administracja prezydenta Obamy uznała to posunięcie za zbędne a Obama oświadczył, że Stany Zjednoczone pozostaną krajem przyjmującym uchodźców z całego świata.
W liście do władz stanowych przypomniano, że kandydaci do statusu uchodźcy poddawani są "najdokładniejszym procedurom bezpieczeństwa" ze wszystkich osób przybywających do USA. "Proces prześwietlania jest wielowarstwowy i intensywny i biorą w nim udział służby bezpieczeństwa, agencje wywiadowcze oraz organy stojące na straży prawa" - podkreślono w liście.
Jednak rzecznik władz Teksasu oświadczył, że list nie zmieni stanowiska tych władz, które polega na zablokowaniu przyjmowania uchodźców z Syrii. Republikański gubernator Teksasu Greg Abbott wcześniej zapowiedział wycofanie jego stanu z programu przyjmowania uchodźców z Syrii.
W ciągu ostatnich 4 lat Stany Zjednoczone przyjęły zaledwie ok. 2200 uchodźców z Syrii. Plan Obamy przewiduje przyjęcie 10 tys. dalszych w ciągu obecnego roku budżetowego.