USA: wirus Zachodniego Nilu w stanie Massachusetts
Ptaka z oznakami zainfekowania wirusem Zachodniego Nilu znaleziono w Bostonie w stanie Massachusetts (USA). Jest to kolejny po Nowym Jorku i Connecticut stan, gdzie rozprzestrzenia się groźny dla ludzi wirus.
Wirusa Zachodniego Nilu przenoszą komary, które żywią się krwią zakażonych ptaków. Po 10-14 dniach (tyle trwa okres wylęgania) zainfekowane komary mogą przenosić go na ludzi lub zwierzęta. U ludzi symptomy zarażenia objawiają się po 3-15 dniach. Jak twierdzą amerykańscy lekarze, nie jest możliwe, by człowiek zaraził się od innego człowieka.
Objawy wirusa są podobne do grypy: ból głowy, wysoka gorączka, usztywnienie szyi, dezorientacja, otępienie, śpiączka, dreszcze, osłabienie mięśni. Jednak w wielu przypadkach choroba może powodować także zapalenie mózgu. Według służb medycznych, choroba rzadko kończy się śmiercią.
Najbardziej narażeni na wirusa są ludzie starsi, dzieci oraz osoby z osłabionym systemem odpornościowym.
W poniedziałek z powodu wykrycia wirusa na nowojorskim Manhattanie odwołano koncert Filharmoników Nowojorskich w Parku Centralnym. Miało go oglądać 30 tys. osób. Koncert odbył się następnego dnia - po nocnym spryskiwaniu parku środkami owadobójczymi. (mk)