Trwa ładowanie...
dvr5lfe

USA: Urząd Imigracyjny o wizach H1-B

Urząd Imigracyjny zapowiedział, że w czerwcu br. wyda broszurę dokładnie wyjaśniającą przepisy ustawy o przyznawaniu wiz dla wysoko wykwalifikowanych fachowców, tzw. wiz H-1B.

dvr5lfe
dvr5lfe

Kongres USA uchwalił w październiku 2000 roku zmodyfikowaną wersję ustawy. Podniosła ona górną granicę liczby wiz przyznawanych w tej kategorii rocznie do 195 tys. osób. Od tego czasu ponad połowa z nich została przyznana specjalistom w dziedzinie technologii komputerowej.

Wiele z przepisów ustawy było jednak tak trudnych do przełożenia na praktyczny język, że zarówno osoby, które już je posiadają i pracują w USA, jak i osoby starające się o nie za granicą, wniosły w stosunku do niej setki zastrzeżeń. INS postanowił je uwzględnić i opublikuje w czerwcu br. specjalny "przewodnik terenowy", który zawierał będzie dodatkowe objaśnienia.

Ponad 40 proc. wiz H-1B wydawanych obecnie obcokrajowcom trafia do specjalistów komputerowych z Indii. Na drugim miejscu w tej kategorii znajdują się Chińczycy, którym przyznaje się rocznie ok. 10 proc. wiz.

Ustawa z października zeszłego roku zmieniła nieco przepisy dotyczące tzw. zasady przenoszenia wizy H-1B, która umożliwia pracownikowi zmianę firmy, z tej, która go sponsorowała, na nową. Ma to szczególne znaczenie w czasach zwolnienia tempa gospodarczego, gdyż niektórzy z pracowników są zwalniani lub zmuszeni do zmiany firmy.

Zapowiadany przez INS przewodnik wyjaśni niektóre przepisy dotyczące również tej zasady. Ustawa z października 2000 roku dotycząca wiz H-1B będzie obowiązywać do 30 września 2003 roku. (mt/pr)

dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj