ŚwiatUSA tracą w edukacji

USA tracą w edukacji

13.09.2005 15:50, aktual.: 13.09.2005 17:23

Stany Zjednoczone tracą mocną pozycję w
dziedzinie edukacji - wynika z najnowszego raportu Organizacji
Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Wśród krajów uprzemysłowionych USA zajmują dziewiąte miejsce pod względem procentu dorosłych w wieku 25-34 lata, którzy ukończyli przynajmniej szkołę średnią. W tej samej grupie wiekowej dla osób, które ukończyły szkołę pomaturalną, USA zajmują, razem z Belgią, pozycję siódmą.

W obu tych klasyfikacjach USA przodowały w świecie jeszcze 20 lat temu - powiedział dyrektor ds. edukacji OECD Barry McGaw. OECD, do której należy 30 krajów, co roku przedstawia raport na temat edukacji, aby ocenić systemy edukacyjne i określić, czy nie należy zmienić krajowych strategii w tym zakresie.

Stany Zjednoczone nadal pozostają na czele "gospodarki wiedzą", która wykorzystuje informację do osiągania korzyści gospodarczych - powiedział McGaw. Ale wkład edukacji w tę gospodarkę słabnie i to powinno martwić - dodał.

Ranking OECD opiera się na wynikach międzynarodowych testów, które opublikowano w grudniu. Pokazują one, że w porównaniu ze swymi rówieśnikami w Europie, Azji i gdzie indziej, 15-letni Amerykanie sytuują się poniżej średniej pod względem zastosowania umiejętności matematycznych w codziennym życiu. Najlepiej radzą sobie z tym młodzi Finowie, Koreańczycy, Holendrzy, Japończycy, Kanadyjczycy i Belgowie.

Wziąwszy pod uwagę, ile USA wydają na edukację swoich obywateli, ten relatywnie niski wynik osiągnięć uczniów szczebla średniego pokazuje, że system amerykańskiego szkolnictwa jest "wyraźnie niewydajny" - powiedział McGaw.

Na wszystkich poziomach kształcenia USA wydają na studenta 11.152 dolary. Nieco więcej wydaje na ten cel tylko Szwajcaria, gdzie wydatki te wynoszą 11.334 dolary. Najlepsze szkoły w USA są nadzwyczajne - powiedział McGaw. - Ale wielką troską napawa w USA zróżnicowanie jakości placówek kształcenia, i fakt, że oczekiwania w tym zakresie nie są dość wysokie - dodał.

USA nadal zachowują silną pozycję, jeśli chodzi o szkolnictwo wyższe i wciąż mają wyraźną przewagę pod względem innowacyjności opartej na badaniach prowadzonych na uniwersytetach. Z raportu OECD wynika też, że w USA wykształcone kobiety wciąż otrzymują niższe pensje niż mężczyźni.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także