USA szykują "plan B" ws. tarczy w Polsce
Ministerstwo Obrony USA rozważa alternatywy na wypadek, gdyby plany umieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach zostały odwołane przez nową administrację lub udaremnione przez rządy tych krajów - podał "New York Times".
09.01.2009 | aktual.: 09.01.2009 17:05
Powołując się na anonimowych urzędników Pentagonu, "New York Times" pisze, że prace nad ewentualnymi innymi rozwiązaniami koncentrują się na innych technologiach obrony rakietowej. Chodzi m.in. o systemy rozmieszczane na morzu oraz ewentualnie o mobilne rakietach przechwytujących rozmieszczane na lądzie.
Prezydent-elekt Barack Obama nie przedstawił jeszcze oficjalnego stanowiska swej przyszłej administracji w sprawie tarczy w Europie. W swej kampanii wyborczej wyrażał generalne poparcie dla tego projektu, ale pod warunkiem, że dalsze testy wykażą jego niezawodność.
Podobne stanowisko zajmują dominujący w nowym Kongresie Demokraci, od których zależy sfinansowanie budowy tarczy. W zeszłym roku obcięli oni fundusze na ten cel.
Według "New York Timesa", jeżeli tarcza uzyska aprobatę nowej administracji i fundusze od Kongresu, jej budowa rozpocznie się najwcześniej pod koniec obecnego roku lub na początku 2010.
Nowojorska gazeta pisze o tarczy w artykule poświęconym konfliktowi z Rosją o dostawy gazu ziemnego na Ukrainę i innych krajów europejskich - jako o jednym z zapalnych punktów w stosunkach Zachodu z Rosją.
"NYT" jest konsekwentnie przeciwny budowie wyrzutni rakiet przechwytujących w Polsce i radaru w Czechach, gdyż jej zdaniem zaogni to jeszcze bardziej stosunki z Rosją.