"USA rozpatrują alternatywne warianty budowy tarczy antyrakietowej"
USA rozpatrują alternatywne warianty budowy tarczy antyrakietowej w Europie, których realizacja pozwoliłaby zamrozić instalację antyrakiet w Polsce i radaru w Czechach w zamian za pomoc Rosji w obronie Europy przed irańskimi rakietami - napisała "Niezawisimaja Gazieta".
11.06.2009 | aktual.: 11.06.2009 17:19
Tak rosyjski dziennik interpretuje wtorkowe wystąpienie amerykańskiego sekretarza obrony Roberta Gatesa na forum senackiej komisji ds. wydatków rządowych. Gates oświadczył tam, że narastające zaniepokojenie Moskwy irańskim programem nuklearnym poprawiło perspektywy współpracy Rosji i Stanów Zjednoczonych przy tworzeniu systemu obrony przeciwrakietowej.
"Z wystąpienia ministra obrony USA zdaje się wynikać, że administracja Obamy podjęła decyzję, iż amerykańska tarcza w Europie powstanie. Teraz nasuwa się pytanie, czy Moskwa i Waszyngton zdołają się porozumieć co do współpracy, czy też Amerykanie będą działać na przekór Rosji, która wówczas zmuszona będzie podejmować kontrposunięcia" - wskazała "Niezawisimaja Gazieta".
Powołując się na "dobrze poinformowane źródło w kręgach wojskowych", dziennik podał, że 28 maja w Moskwie odbyło się spotkanie grup roboczych USA i Rosji ds. programu obrony przeciwrakietowej. "Niezawisimaja Gazieta" zaznaczyła, że w ocenie jej źródła nastawienie USA nie uległo zmianie. "Główną myślą nowych propozycji jest wciągnięcie Rosji do procesu wspólnej budowy tarczy, jednak zarządzać tym systemem Amerykanie nadal zamierzają samodzielnie" - cytuje dziennik swojego informatora.