Trwa ładowanie...
d2xhqoc
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

USA rozmieszczą w Norwegii, kraju graniczącym z Rosją, kilkuset żołnierzy piechoty morskiej

• USA rozmieszczą w Norwegii, kraju graniczącym z Rosją, 330 żołnierzy piechoty morskiej - ogłosił rząd w Oslo
• Będą stacjonować w Vaernes niedaleko Trondheim w środkowej części kraju i przechodzić szkolenie w warunkach zbliżonych do arktycznych
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA rozmieszczą w Norwegii, kraju graniczącym z Rosją, kilkuset żołnierzy piechoty morskiej
(PAP/EPA, Fot: David Cheskin)
d2xhqoc

- Obrona Norwegii zależy od wsparcia sojuszników. Dla norweskiego bezpieczeństwa jest decydujące, by nasi sojusznicy przyjeżdżali nabywać wiedzę umożliwiającą działanie w Norwegii - oświadczyła w specjalnym komunikacie minister obrony Norwegii Ine Marie Eriksen Soreide. Jak dodała, to "unikalna możliwość wspólnego szkolenia z siłami amerykańskimi w norweskich warunkach".

Rozmieszczenie amerykańskich marines, w styczniu przyszłego roku, nastąpi z inicjatywy USA. Pomysł pojawił się w okresie rosnących napięć między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Jej ambasada w Oslo już w ubiegłym tygodniu wyrażała zdziwienie medialnymi nieoficjalnymi doniesieniami o planach stacjonowania amerykańskich żołnierzy w Norwegii.

Jak informował w zeszłym tygodniu portal military.com, amerykańska obecność będzie miała charakter rotacyjny, a zmiana ma trwać sześć miesięcy.

Wcześniej w tym roku oddział brygady ekspedycyjnej piechoty morskiej USA uczestniczył w Norwegii w największych zimowych manewrach od czasu zimnej wojny. W ćwiczeniach brało udział 16 tysięcy żołnierzy z 12 państw.

d2xhqoc

Podziel się opinią

Share

d2xhqoc

d2xhqoc
Więcej tematów