Trwa ładowanie...
d1z8hyk
usa
17-01-2002 11:37

USA-Rosja: rozmowy dotyczące redukcji broni

W Waszyngtonie zakończyły się w środę 2-dniowe rosyjsko-amerykańskie rozmowy dotyczące redukcji broni jądrowej i innych spraw bezpieczeństwa. Strony nie doszły do porozumienia w wielu dzielących je kwestiach.

d1z8hyk
d1z8hyk

Zgodnie z ubiegłorocznym porozumieniem, USA zredukują swój arsenał atomowy do 1700-2200 głowic, a Rosja - do 1500-2000 głowic. Przedmiotem sporu pozostają przede wszystkim plany Pentagonu, który zamierza ograniczyć swoje arsenały dezaktywując broń i pozostawiając ją w rezerwie, nie zaś całkowicie niszcząc.

Mimo rozbieżności, negocjatorzy obu stron - gen. Jurij Bałujewski i wiceminister obrony Douglas Feith - potwierdzili chęć przygotowania pisemnych porozumień, które podpisaliby prezydenci Władimir Putin i George W. Bush podczas zaplanowanego na maj-czerwiec szczytu rosyjsko-amerykańskiego.

Jeden z dokumentów miałby dotyczyć redukcji arsenałów atomowych, jednak korespondent Reutersa zaznacza, że nie wiadomo, czy USA zgodzą się na prawnie wiążący charakter porozumienia. Stanowczo domaga się tego Rosja.(miz)

d1z8hyk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z8hyk
Więcej tematów