Trwa ładowanie...
d1xly10

USA przeciwko zagospodarowywaniu wysp na Morzu Południowochińskim

Minister obrony USA Ashton Carter zaapelował w Hanoi podczas rozmów ze swym wietnamskim odpowiednikiem generałem Phung Quang Thanhem o wstrzymanie zagospodarowywania spornych wysp na Morzu Południowochińskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister obrony USA Ashton Carter ze swym wietnamskim odpowiednikiem gen. Phung Quang Thanhem
Minister obrony USA Ashton Carter ze swym wietnamskim odpowiednikiem gen. Phung Quang Thanhem (PAP/EPA, Fot: LUONG THAI LINH)
d1xly10

Władze Wietnamu zapewniają, że prowadzone tam prace jedynie zapobiegają erozji wysp.

Szef Pentagonu, który jest w trakcie 11-dniowej podróży po krajach Azji i Pacyfiku, skupił się na sytuacji na Morzu Południowochińskim w związku ze wzmożonym w ostatnim czasie zagospodarowywaniem Wysp Spratly przez Chiny. Podkreślił, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy Chiny zagospodarowały ponad 2 tys. akrów (809 hektarów) terenu, czyli więcej niż inne państwa roszczące sobie prawa do tych obszarów razem wzięte.

Carter dodał, że również inne kraje, w tym Wietnam, przeprowadziły w regionie projekty związane z osuszaniem wysp i zaapelował o zaprzestanie tych działań.

d1xly10

- Wietnam przeprowadził ostatnio prace umocnieniowe brzegów na wyspach podlegających suwerenności Wietnamu - odpowiedział generał Phung. Dodał, że wietnamskie wojsko stacjonuje na dziewięciu tzw. pływających wyspach, których powierzchnia wystaje nieco ponad poziom wody lub są one nadbudowane na rafach i mieliznach, oraz na dwunastu wyspach znajdujących się poniżej poziomu wody, czyli głównie na rafach i mieliznach.

- Na pływających wyspach przeprowadziliśmy prace umocnieniowe brzegów, żeby zapobiec działaniu fal i erozji i w konsekwencji zapewnić bezpieczeństwo znajdującym się tam ludziom i wojsku - tłumaczył wietnamski minister. Na tych drugich wyspach "budujemy jedynie małe domy, w których może zamieszkać niewiele osób" - dodał podkreślając, że zakres i charakter tych prac jest wyłącznie cywilny.

Ministrowie obrony USA i Wietnamu podpisali w poniedziałek wspólne oświadczenie dotyczące przyszłej współpracy wojskowej. Zaledwie przed dwudziestu laty Waszyngton i Hanoi zaczęły normalizować wzajemne stosunki po wyniszczającej wojnie z lat 1955-1975.

W ramach rozwijanej współpracy szef Pentagonu ogłosił, że USA pomogą Wietnamowi zorganizować ośrodek szkoleniowy dla żołnierzy biorących udział w misjach pokojowych ONZ, a także wyślą do Hanoi swoich ekspertów ds. utrzymywania pokoju. W niedzielę minister Carter złożył wizytę w dowództwie wietnamskiej marynarki wojennej i straży wybrzeża i obiecał 18 mln dolarów na zakup amerykańskich okrętów patrolowych.

d1xly10

Podziel się opinią

Share
d1xly10
d1xly10
Więcej tematów