USA przeciw rezolucji potępiającej Izrael
USA zawetowały rezolucję
złożoną w Radzie Bezpieczeństwa przez kraje arabskie, aby uznać za
bezprawną decyzję Izraela o usunięciu siłą z Autonomii
Palestyńskiej jej przewodniczącego Jasera Arafata.
17.09.2003 | aktual.: 17.09.2003 06:27
Waszyngton argumentował, że nie zgadza się na zatwierdzenie nowej rezolucji, bowiem nie ma w nim wzmianki o palestyńskich grupach odpowiedzialnych za samobójcze ataki na terytorium Izraela.
Już w chwili składania propozycji rezolucji ambasador USA przy ONZ John Negroponte zapowiadał jej zawetowanie.
Propozycja rezolucji została złożona w ONZ przez ambasadora Autonomii Palestyńskiej Nassera al-Kidwa. Poparły ją rządy krajów arabskich, "żądając, aby Izrael, siła okupująca, odstąpił od jakichkolwiek prób deportowania lub zagrożenia bezpieczeństwu wybranego przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej".
Za rezolucją głosowało 11 krajów zasiadających obecnie w Radzie Bezpieczeństwa. Bułgaria, Niemcy i Wielka Brytania wstrzymały się od głosu. Przeciw były Stany Zjednoczone.
USA - obok Chin, Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji - są stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa i dzięki temu mają możliwość samodzielnie zablokować każdą rezolucję.
Tekst rezolucji został przedłożony przez Ligę Arabską w poniedziałek po wielogodzinnej debacie, w której przedstawiciele ponad 40 państw potępili decyzję Izraela. Projekt wzywa Izrael, by odstąpił od groźby usunięcia Arafata, a także od innych gróźb pod jego adresem.