USA proszą UE i NATO o pomoc
Unia Europejska (UE) i NATO
powiadomiły, że zostały poproszone przez USA o pilną
pomoc dla regionów dotkniętych klęską huraganu Katrina.
USA proszą w pierwszej kolejności o apteczki pierwszej pomocy, koce, cysterny na wodę i o żywność dla ofiar huraganu - poinformowały obie organizacje.
Unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas powiedział, że UE jest gotowa wnieść wkład w amerykańskie wysiłki w celu złagodzenia kryzysu humanitarnego w Luizjanie, Missisipi i Alabamie - stanach najboleśniej dotkniętych przez żywioł.
Liczący 26 państw Sojusz Północnoatlantycki został poproszony przez Waszyngton o pakiety żywnościowe dla tysięcy ludzi ewakuowanych z Nowego Orleanu i innych regionów.
Prócz tego oficerowie łącznikowi NATO zostali przekazani do dyspozycji Waszyngtonu w celu współpracy z wyspecjalizowanymi instytucjami ds. sytuacji nadzwyczajnych.
Administracja Busha, która, jak pisze Reuter, była krytyczna wobec ONZ, zaakceptowała ofertę pomocy w likwidacji skutków huraganu Katrina.
Do Waszyngtonu udała się grupa pracowników ONZ, by ustalić, jak wesprzeć działania Amerykanów.
ONZ oświadczyła w niedzielę, że jej personel ulokuje się w Centrum Operacyjnym (USAID Hurricane Operations Center), gdzie będzie koordynowana pomoc międzynarodowa.
Rzeczniczka ONZ Marie Okabe podała, że ONZ-owskie agencje będą mogły dostarczyć pojemniki na wodę, tabletki do oczyszczania wody, wysokokaloryczne suchary, generatory prądu, namioty, a także specjalistów.
Amerykański minister bezpieczeństwa kraju Michael Chertoff powiedział, że ludzie muszą się przygotować na najgorsze, gdy z ulic Nowego Orleanu zniknie woda, która zalała miasto wskutek huraganu Katrina.
Trzeba przygotować kraj na to, co się stanie. Gdy woda cofnie się i kiedy usunie się ją z Nowego Orleanu, odkryje się martwych ludzi, być może schowanych w domach, zaskoczonych przez powódź, ludzi, których zwłoki będą na ulicach - powiedział Chertoff w programie stacji telewizji Fox. Będziemy tam mieć skażone środowisko. Nigdy czegoś równie strasznego nie widzieliśmy w naszym kraju, może z wyjątkiem 11 września. Ludzie powinni być na to przygotowani - dodał Chertoff.
Amerykański minister zdrowia i świadczeń społecznych Michael Leavitt powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych huraganu Katrina "idzie w tysiące".
Leavitt powiedział w telewizji CNN, że nie jest w stanie podać dokładnych danych na temat liczby ofiar, lecz zapytany, czy można mówić o tysiącach ludzi, którzy stracili życie, odpowiedział twierdząco.
Burmistrz Nowego Orleanu Ray Nagin mówił, że najprawdopodobniej w tym mieście zginęły tysiące ludzi.