USA pomoże polskiej armii - dostaniemy 100 mln dol.?
W uchwalonej przez Senat ustawie o dodatkowych wydatkach na wojnę w Iraku i Afganistanie znalazły się fundusze na pomoc wojskową dla sojuszników USA, w tym dla Polski. Będzie to prawdopodobnie obiecane przez prezydenta Busha 100 mln dolarów.
Senat musi jednak jeszcze uzgodnić wspólną wersję ustawy z Izbą Reprezentantów, która będzie też wymagała podpisu George'a W. Busha.
W ramach uchwalonego wieczorem dodatkowego budżetu na wojnę, w wysokości 81,3 miliarda dolarów, Senat przewidział 210 milionów dolarów na pomoc dla 11 krajów Europy Środkowowschodniej i byłych republik dawnego ZSRR, których wojska uczestniczą w operacji w Iraku lub Afganistanie, w tym dla Polski.
Izba Reprezentantów w uchwalonej wcześniej swojej wersji ustawy nie uwzględniła pakietu pomocy dla sojuszników, tłumacząc to m.in. tym, że rząd nie chciał wtedy wymienić krajów, które by z niej korzystały. Na podstawie sygnałów z Kongresu wiadomo jednak, że do wspólnej wersji obu izb kwota 210 mln dolarów zostanie najprawdopodobniej włączona.
W ustawie Senatu nie wymienia się kwot pomocy dla poszczególnych krajów, ponieważ ustalono, że o ich wysokości będzie decydować administracja, która będzie tylko musiała każdorazowo uzasadniać dla Kongresu swój wybór.
Zastrzegające sobie anonimowość źródła dyplomatyczne i w Kongresie zapewniły, że w wyniku tych ustaleń Polsce przypadnie ostatecznie obiecane jej 100 mln dolarów, gdyż nalega na to Biały Dom. Kwota ta oznaczałaby zwiększenie w tym roku amerykańskiej pomocy wojskowej dla Polski, wynoszącej w ub.r. 66 mln dolarów.
Z uchwalonej w Senacie kwoty 81,3 miliarda dolarów na wojnę 74,8 mld ma przypaść na operacje wojskowe, a reszta na inne wydatki, w tym na pomoc zagraniczną i np. na budowę ambasady USA w Bagdadzie.
Łączne koszty wojny w Iraku zbliżają się już - jak obliczono - do 200 miliardów dolarów.
Debatę w Senacie nad ustawą zdominowały jednak spory nad dołączanymi przez senatorów poprawkami w sprawach imigracyjnych.
Republikański senator Rick Santorum wniósł nawet początkowo poprawkę o zniesieniu wiz wjazdowych do USA dla Polaków, ale ostatecznie ją wycofał, orientując się, że nie ma ona szans w głosowaniu.
Tomasz Zalewski