Trwa ładowanie...
d2ql2ay
04-09-2006 04:40

USA pomoże Polsce uniezależnienić się od rosyjskich surowców?

Według "Rzeczpospolitej" Amerykanie mają pomóc Polsce w uniezależnieniu się od dostaw gazu i ropy z Rosji. Jeszcze w tym miesiącu mogą też oficjalnie zaproponować utworzenie w naszym kraju tarczy antyrakietowej.

d2ql2ay
d2ql2ay

Bezpieczeństwo energetyczne miałby zapewnić wybudowany przez amerykańskie koncerny gazociąg, a być może także ropociąg z Azji Środkowej do Europy. Ogromne złoża Kazachstanu i Turkmenistanu są słabo wykorzystywane. Kraje te mogą eksportować surowiec jedynie za pośrednictwem Rosji, a ta płaci za niego znacznie poniżej cen rynkowych.

Amerykanie chcą zbudować alternatywne połączenie, najlepiej przez kraje, z którymi utrzymują sojusznicze stosunki, czyli Turcję albo port w Gruzji. Wiceprezydent Dick Cheney przekonywał do pomysłu kazachskiego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Waszyngton nalega na realizację projektu nie tylko ze względów gospodarczych. Rosja nie będzie wtedy mogła tak łatwo szantażować bronią energetyczną sąsiadów, wśród których wielu jest zaprzyjaźnionych z USA - czytamy w dzienniku.

Pomysł popierają amerykańskie koncerny energetyczne, m.in. Texaco, Chevron. Chcą wyłożyć na jego realizację co najmniej 5 mld dolarów.

Dla szefa polskiego rządu ograniczenie zależności od rosyjskich dostaw dzięki amerykańskiemu projektowi ma być najważniejszym celem wizyty w Waszyngtonie - dowiedziała się gazeta ze źródeł dyplomatycznych. Udziałowi Polski w budowie nowych rurociągów będą poświęcone spotkania Jarosława Kaczyńskiego z sekretarzem ds. energetyki Samuelem Bodmanem, z szefami koncernów energetycznych i wiceprezydentem Dickiem Cheneyem, na którego zaproszenie premier przylatuje do USA.

d2ql2ay

Dla Polski sprawa jest pilna. Mamy kłopoty z uniezależnieniem się od rosyjskich dostaw surowców energetycznych, a pomysł wymuszenia na Moskwie ustępstw przez solidarną postawę UE nie spotkał się w Brukseli ze zrozumieniem.

Podczas wizyty premiera w USA Amerykanie mogą też ogłosić oficjalnie, gdzie zamierzają wybudować europejską część systemu obrony przeciwrakietowej. "Rzeczpospolita" dowiedziała się, że decyzja o złożeniu Polsce formalnej propozycji już zapadła. Wyrzutnia ma powstać w północno-wschodniej części naszego kraju. (PAP)

d2ql2ay
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ql2ay
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj