Trwa ładowanie...

USA. "Polskie obozy śmierci" na łamach "The Wall Street Journal"

W amerykańskiej prasie ponownie pojawiło się nieprawdziwe sformułowanie sugerujące, że Polacy są odpowiedzialni za niemieckie obozy koncentracyjne na terenie okupowanej Polski. W tekście o filmie dokumentalnym na temat Adolfa Hitlera na łamach "The Wall Street Journal|, użyto określenia "polskie obozy śmierci". W sprawie interwencję podjął już konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

USA. "Polskie obozy śmierci" na łamach The Wall Street JournalUSA. "Polskie obozy śmierci" na łamach The Wall Street Journal
dykv3js

Nieprawdziwe sformułowanie znalazło się w tekście "The Meaning of Hitler", który został opublikowany 12 sierpnia w internetowym wydaniu gazety. Tekst opisuje film, w którym jego autorzy analizują metody stosowane przez przywódcę III Rzeszy do zjednywania sobie tłumów.

"W filmie dokumentalnym występuje legion naukowców, autorów, lekarzy, łowców nazistów (Beate i Serge Klarsfeld), a nawet zaprzeczający istnieniu Holokaustu David Irving, który oprowadza grupy wycieczkowe po byłych polskich obozach zagłady i tłumaczy, że Żydzi ginęli, bo nie mogli przeżyć wysiłku łączącego się z pracą fizyczną" - można przeczytać w tekście.

O sprostowanie do redakcji gazety zwrócił się konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, który poinformował o tym na Twitterze. "Brak precyzji i wrażliwości w przedstawianiu faktów historycznych prowadzi do zniekształcania historii. Nie polskie, lecz niemieckie obozy śmierci. Kropka. Proszę to skorygować, mając na uwadze miliony tam zabitych" - napisał konsul.

Statek u wybrzeży Japonii złamał się na pół. Doszło do wycieku ropy do morza

Nie Niemcy tylko "naziści"? "Gorzka ironia"

W rozmowie z PAP Kubicki przypomniał, że to już kolejny raz, gdy sformułowanie "polskie obozy śmierci" pojawia się w światowej prasie. Zauważył, że w artykule "The Wall Street Journal" ani razu nie pada słowo "Niemcy" lub "niemieckie", co Kubicki nazwał "gorzką ironią". Zamiast tego, w tekście często pojawia się określenie "naziści".

dykv3js

Po podobnych wpadkach w ubiegłych latach oraz pod naciskiem amerykańskiej Polonii "The Wall Street Journall" już w 2010 roku wprowadził na ten temat wpis do instrukcji dla dziennikarzy. Informowano w nim, że "nie było polskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej". "Auschwitz i inne obozy na terenach Polski były prowadzone przez niemieckich nazistów" - wskazano.

Przeczytaj też:

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dykv3js
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dykv3js
Więcej tematów