Trwa ładowanie...

USA. Polski kościół w Chicago na sprzedaż

Kościół św. Wojciecha w Chicago zostanie zamknięty, sprzedany i przystosowany do celów świeckich – informuje portal dorzeczy.pl. O powodach podjęcia takie decyzji poinformował abp Chicago Blase Cupich.

USA. Polski kościół w Chicago na sprzedażŹródło: East News, fot: Adam Wysocki
d26pi4b

Duchowny skierował list do parafian mieszkających w Chicago i uczęszczających do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen. Jego fragmenty przytacza portal dorzeczy.pl.

"Kościół św. Wojciecha utraci swój sakralny charakter i zostanie adoptowany do celów świeckich" – czytamy w liście. Wartość terenu wokół świątyni szacowana jest na ok. 10 mln dolarów.

Abp Cupich poinformował wiernych, że po konsultacjach z Radą Prezbiterialną Archidiecezji Chicago wydał dekret, który zakłada, że świątynia zostanie zamknięta i przeznaczona do celów świeckich. Hierarcha podkreślił, że świątynia od ponad stu lat była "ostoją dla społeczeństwa mieszkającego w dzielnicy Pilsen", ale jednocześnie przypomniał o "zasobach parafii i znacznych potrzebach inwestycyjnych niezbędnych do naprawy i stabilizacji budynku kościoła".

d26pi4b

Kościół św. Wojciecha znajduje się na liście obiektów historycznych Archidiecezji Chicago. Proboszczem parafii od 2014 r. jest ksiądz Michael Enright, który rozpoczął remont wież. Na jego ukończenie potrzeba 3 milionów dolarów.

Zdaniem parafian, których wypowiedzi przytacza portal, kościół zadłużył się przez tą inwestycję. W podobny sposób z okolicy miały zniknąć inne, polskie świątynie.

Według medialnych doniesień, mieszkańcy Chicago protestowali, jednak ich akcja przyniosła odwrotny skutek. W kościele św. Wojciecha systematycznie ograniczano liczbą nabożeństwa odprawianych po polsku.

Zobacz także: Tadeusz Cymański przyznaje: nerwy puściły, dałem klapsa

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26pi4b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26pi4b
Więcej tematów