Trwa ładowanie...
d28t3ci

USA. Polski kościół w Chicago na sprzedaż

Kościół św. Wojciecha w Chicago zostanie zamknięty, sprzedany i przystosowany do celów świeckich – informuje portal dorzeczy.pl. O powodach podjęcia takie decyzji poinformował abp Chicago Blase Cupich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kościół św. Wojciecha w Chicago zostanie zaadaptowany do celów świeckich (East News, Fot: Adam Wysocki)
d28t3ci

Duchowny skierował list do parafian mieszkających w Chicago i uczęszczających do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen. Jego fragmenty przytacza portal dorzeczy.pl.

"Kościół św. Wojciecha utraci swój sakralny charakter i zostanie adoptowany do celów świeckich" – czytamy w liście. Wartość terenu wokół świątyni szacowana jest na ok. 10 mln dolarów.

Abp Cupich poinformował wiernych, że po konsultacjach z Radą Prezbiterialną Archidiecezji Chicago wydał dekret, który zakłada, że świątynia zostanie zamknięta i przeznaczona do celów świeckich. Hierarcha podkreślił, że świątynia od ponad stu lat była "ostoją dla społeczeństwa mieszkającego w dzielnicy Pilsen", ale jednocześnie przypomniał o "zasobach parafii i znacznych potrzebach inwestycyjnych niezbędnych do naprawy i stabilizacji budynku kościoła".

d28t3ci

Kościół św. Wojciecha znajduje się na liście obiektów historycznych Archidiecezji Chicago. Proboszczem parafii od 2014 r. jest ksiądz Michael Enright, który rozpoczął remont wież. Na jego ukończenie potrzeba 3 milionów dolarów.

Zdaniem parafian, których wypowiedzi przytacza portal, kościół zadłużył się przez tą inwestycję. W podobny sposób z okolicy miały zniknąć inne, polskie świątynie.

Według medialnych doniesień, mieszkańcy Chicago protestowali, jednak ich akcja przyniosła odwrotny skutek. W kościele św. Wojciecha systematycznie ograniczano liczbą nabożeństwa odprawianych po polsku.

Zobacz także: Tadeusz Cymański przyznaje: nerwy puściły, dałem klapsa

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28t3ci

Podziel się opinią

Share

d28t3ci

d28t3ci
Więcej tematów