ycipk-4bei4y

USA. Polski kościół w Chicago na sprzedaż

Kościół św. Wojciecha w Chicago zostanie zamknięty, sprzedany i przystosowany do celów świeckich – informuje portal dorzeczy.pl. O powodach podjęcia takie decyzji poinformował abp Chicago Blase Cupich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kościół św. Wojciecha w Chicago zostanie zaadaptowany do celów świeckich
Kościół św. Wojciecha w Chicago zostanie zaadaptowany do celów świeckich (East News, Fot: Adam Wysocki)
ycipk-4bei4y

Duchowny skierował list do parafian mieszkających w Chicago i uczęszczających do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen. Jego fragmenty przytacza portal dorzeczy.pl.

"Kościół św. Wojciecha utraci swój sakralny charakter i zostanie adoptowany do celów świeckich" – czytamy w liście. Wartość terenu wokół świątyni szacowana jest na ok. 10 mln dolarów.

Abp Cupich poinformował wiernych, że po konsultacjach z Radą Prezbiterialną Archidiecezji Chicago wydał dekret, który zakłada, że świątynia zostanie zamknięta i przeznaczona do celów świeckich. Hierarcha podkreślił, że świątynia od ponad stu lat była "ostoją dla społeczeństwa mieszkającego w dzielnicy Pilsen", ale jednocześnie przypomniał o "zasobach parafii i znacznych potrzebach inwestycyjnych niezbędnych do naprawy i stabilizacji budynku kościoła".

ycipk-4bei4y

Kościół św. Wojciecha znajduje się na liście obiektów historycznych Archidiecezji Chicago. Proboszczem parafii od 2014 r. jest ksiądz Michael Enright, który rozpoczął remont wież. Na jego ukończenie potrzeba 3 milionów dolarów.

Zdaniem parafian, których wypowiedzi przytacza portal, kościół zadłużył się przez tą inwestycję. W podobny sposób z okolicy miały zniknąć inne, polskie świątynie.

Według medialnych doniesień, mieszkańcy Chicago protestowali, jednak ich akcja przyniosła odwrotny skutek. W kościele św. Wojciecha systematycznie ograniczano liczbą nabożeństwa odprawianych po polsku.

Zobacz także: Tadeusz Cymański przyznaje: nerwy puściły, dałem klapsa

ycipk-4bei4y

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4bei4y

ycipk-4bei4y
ycipk-4bei4y