Jasne stanowisko USA. Wagnerowcy zagrożeniem dla Polski?

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA wskazał, że Biały Dom "nie ma żadnych konkretnych informacji" nt. potencjalnego zagrożenia ze strony wagnerowców dla Polski i innych członków NATO. John Kirby odniósł się też do gróźb wygłaszanych przez Dmitrija Miedwiediewa.

John Kirby - rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego
John Kirby - rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego
Źródło zdjęć: © East News | MANDEL NGAN
Karina Strzelińska

We wtorek amerykański urzędnik został zapytany o liczbę wagnerowców, którzy stacjonują na Białorusi. John Kirby odpowiedział wówczas, że nie może podać dokładnych danych, ale według Białego Domu część najemników przeniosła się do Afryki, część pozostała na Ukrainie, nie biorąc aktywnego udziału w walkach, a kolejna część przeniosła się na Białoruś.

- Nie wiemy o żadnych konkretnych zagrożeń stwarzanych przez Wagnera w stosunku do Polski lub jakichkolwiek innych sojuszników NATO, a oczywiście przyglądamy się temu blisko - zapewnił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Spełniamy marzenie Powstańca". Pan Stanisław ma ważne przesłanie dla młodych

- Oczywiście jesteśmy zobowiązani do wypełnienia artykułu V i jak powiedział prezydent (Joe Biden), do obrony każdego cala terytorium NATO. Ale jeszcze raz, nie ma żadnych wskazań, by Wagner stwarzał takie zagrożenie Sojuszowi - dodał.

Indagowany przez PAP we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego oznajmił, że Biały Dom zgadza się ze stanowiskiem ambasador USA przy ONZ Lindy Thomas-Greenfield, która w poniedziałek powiedziała, że jakikolwiek atak wagnerowców będzie uznany przez USA za atak Rosji.

Groźby Miedwiediewa. Reakcja USA

Oficjel potępił też kolejne pogróżki nuklearne byłego rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, który ostrzegł, że Moskwa będzie zmuszona użyć broni jądrowej, jeśli Ukraina odzyska swoje terytoria anektowane przez Rosję.

- Ta retoryka jest nieodpowiedzialna i lekkomyślna. Użycie broni jądrowej na Ukrainie - lub gdziekolwiek indziej - byłoby katastrofalne dla świata i pociągnęłoby za sobą srogie konsekwencje dla Rosji - powiedział rzecznik.

Dodał zarazem, że mimo bliskiego przyglądania się ruchom Rosjan w tym zakresie, Biały Dom nie widzi żadnych oznak, by Rosja przygotowywała się do użycia broni jądrowej i nie widzi podstaw, by zmieniać własną dyslokację broni.

Czytaj także:

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP
rosjawojnaukraina

Wybrane dla Ciebie