Trwa ładowanie...

USA. Naukowcy wskazali najskuteczniejszą szczepionkę przeciw COVID-19

Badacze z amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) opublikowali raport na temat skuteczności dostępnych w USA szczepionek przeciwko COVID-19. Wynika z nich, że w zakresie zapobiegania hospitalizacji najskuteczniejszy jest preparat koncernu Moderna.

USA. Naukowcy wskazali najskuteczniejszą szczepionkę przeciw COVID-19 USA. Naukowcy wskazali najskuteczniejszą szczepionkę przeciw COVID-19 Źródło: GETTY, fot: Kyodo News
d3sumpx
d3sumpx

Z badań naukowców z CDC wynika, że szczepionka Moderny daje 93-proc. skuteczność w zakresie zapobiegania hospitalizacji. Na drugim miejscu z wynikiem 88 proc. znalazł się preparat Pfizera, a na trzecim substancja opracowana przez Johnson & Johnson - 71 proc. skuteczności.

Autorzy raportu podkreślają jednak, że mimo różnic, wszystkie szczepionki zapewniają bardzo wysoką skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji z powodu COVID-19.

USA. Szczepionka Moderny ma największą skuteczność

Badacze we wnioskach zaznaczyli, że na różnicę skuteczności pomiędzy szczepionkami Moderny i Pfizera wpływać może szereg czynników, jak m.in. zawartość mRNA w substancjach oraz okres między podaniem pierwszej i drugiej dawki. Z raportu wynika, że skuteczność preparatu Pfizer znacznie spada po czterech miesiącach.

d3sumpx

"Skuteczność szczepionki Pfizer-BioNTech wyniosła 91 proc. po okresie od 14 do 120 dni od otrzymania drugiej dawki, ale znacznie spadła (do 77 proc.) po ponad 120 dniach" - wskazali specjaliści z CDC.

Badacze zaznaczyli również, że ich raport obciążony jest pewnymi ograniczeniami. "Analiza nie uwzględniała dzieci, dorosłych z obniżoną odpornością ani skuteczności szczepionki przeciwko COVID-19 w przypadkach, kiedy nie doszło do hospitalizacji" - podkreślili naukowcy w przedłożonym raporcie.

NOP po szczepieniu. Jak sobie radzić? Dr Paweł Grzesiowski wskazuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3sumpx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sumpx
Więcej tematów