Trwa ładowanie...
d25sc77

USA nakłada sankcje na Wenezuelę. Zablokowana państwowa firma naftowa

USA nałożyły sankcje na weneuzelską firmę naftową PDVSA. Zostaną zablokowane aktywa spółki warte kilka miliardów dolarów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA nakłada sankcje na Wenezuelę. Zablokowana państwowa firma naftowa
USA nakłada sankcje na Wenezuelę. Zablokowana państwowa firma naftowa (Getty Images, Fot: hn Moore/Getty Images / Getty Images)
d25sc77

USA nakłada sankcje na Wenezuelę. Blokuje przemysł naftowy

Sankcje USA na wenezuelski przemysł naftowy były wcześniej zapowiadane. 96% dochodów Wenezueli pochodzi właśnie ze sprzedaży ropy naftowej.

Nałożenie sankcji przez USA potwierdził John Bolton, doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego. - Kontynuujemy ujawnianie korupcji Maduro i jego popleczników i dzisiejsze działanie zapewnia, że nie będą już oni mogli dłużej grabić zasobów narodu wenezuelskiego - powiedział.

d25sc77

Firma naftowa PDVSA jest największym przedsiębiorstwem Wenezueli. Spółka ta generuje też największe dochody w kraju. Strona amerykańska zablokowała jej aktywa warte aż siedem miliardów dolarów.

PDVSA jest również właścicielem rafinerii Citgo Petroleum z siedzibą w Houston (stan Teksas, USA). Amerykańska spółka dalej będzie mogła prowadzić swoją działalność w Wenezueli, ale pod jednym warunkiem - jej przychody będą trafiały na zablokowane konto PDVSA.

- Wydobycie ropy przez Citgo jest na tyle duże, iż sankcje nałożone na PDVSA nie wpłyną na ceny w USA - mówił Steven Mnuchin, minister skarbu USA

USA popiera opozycję i wierzy we wsparcie wojska w sprawie protestów przeciwko Maduro w Wenezueli

Od kilku dni w Wenezueli trwają ogólnokrajowe protesty przeciwko socjalistycznemu rządowi Nicolasa Maduro. Na czele opozycji stanął Juan Guaido, który nazwał się tymczasowym prezydentem Wenezueli. Ma on poparcie USA, które wierzy, że wkrótce wojsko wesprze opozycjonistów. - Na podstawie licznych doniesień z tamtejszego terenu uważamy, że żołnierze armii wenezuelskiej są świadomi rozpaczliwych warunków ekonomicznych w kraju i szukają sposobów wsparcia rządu Juana Guaido - dodał John Bolton.

Opozycja w niedzielę rozpoczęła negocjacje z wojskiem oraz uruchomiła kampanię, w której rozdaje ulotki z tekstem ustawy w sprawie amnestii dla żołnierzy i oficerów, którą uchwalił opozycyjny parlament.

d25sc77

Podziel się opinią

Share

d25sc77

d25sc77
Więcej tematów