Trwa ładowanie...

USA konsultują kroki przeciwko inspiratorom walk w Bejrucie


Share
USA konsultują kroki przeciwko inspiratorom walk w Bejrucie
Źródło: PAP/EPA, Fot: Wissam Hechmeh
d39dltf

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zamieszki-w-libanie-6038717307298945g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zamieszki-w-libanie-6038717307298945g )
Zamieszki w Libanie

USA prowadzą konsultacje z członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ i innymi państwami w celu podjęcia kroków wobec sił odpowiedzialnych za ostatnie akty przemocy w Bejrucie - podał Biały Dom.

d39dltf

Przedstawiciele rządu USA oskarżyli wspierane przez Iran libańskie ugrupowanie Hezbollah o wszczynanie aktów przemocy w stolicy Libanu oraz o atakowanie sił lojalnych wobec rządu libańskiego, popieranego przez Stany Zjednoczone.

Stany Zjednoczone prowadzą konsultacje z innymi rządami w tym regionie, a także z Radą Bezpieczeństwa ONZ, na temat środków, jakie należy podjąć, by pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy odpowiadają za akty przemocy w Bejrucie - stwierdził w specjalnym oświadczeniu rzecznik Białego Domu Gordon Johndroe.

Oświadczenie opublikowano w Crawford w Teksasie, gdzie znajduje się rodzinna rezydencja prezydenta USA George'a W.Busha.

Kilka godzin wcześniej na temat wydarzeń, jakie miały miejsce w Bejrucie w ostatnich trzech dniach, wypowiedziała się amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice, która oskarżyła wspierany przez Syrię i Iran Hezbollah o zabijanie w Libanie niewinnych ludzi. Według Rice, Hezbollah próbuje ochronić swe państwo w państwie.

d39dltf

Po trwających od trzech dni starciach zbrojnych w piątek szyicka Partia Boga (Hezbollah) wspierana przez muzułmański Ruch Amal przejęła kontrolę nad wieloma dzielnicami Bejrutu, odsuwając od władzy siły wspierające prozachodni rząd sunnity Fuada Siniory. W starciach zginęło co najmniej 11 osób, a co najmniej 30 zostało rannych. Wg niektórych ocen, są to najgwałtowniejsze wydarzenia od wojny domowej w Libanie latach 1975-1990.

d39dltf

Podziel się opinią

Share
d39dltf
d39dltf
Więcej tematów