USA i Rosja nie porozumiały się ws. tarczy
Stanom Zjednoczonym i Rosji nie udało się dojść do porozumienia w sprawie planów rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie Środkowej.
Poinformowała o tym amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice po konsultacjach szefów resortów spraw zagranicznych i obrony USA i Rosji, które odbyły się w piątek w Moskwie.
Przed rozmowami ich uczestników przyjął w swojej podmoskiewskiej rezydencji rosyjski prezydent Władimir Putin.
Co do takich kwestii, jak obrona przeciwrakietowa, porozumienia nie osiągnięto - powiedziała Rice, dodając, że strona amerykańska próbowała odpowiedzieć na wątpliwości zgłaszane przez Rosję.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ze swej strony zaproponował, aby Stany Zjednoczone zamroziły plany instalacji elementów swojego systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Czechach.
Uważamy, że po to, aby wspólna praca rosyjskich i amerykańskich specjalistów była maksymalnie efektywna, niezbędne jest zamrożenie tych planów - oświadczył Lawrow.
Szef dyplomacji Rosji podkreślił, że "strony nadal różnią się w ocenie charakteru zagrożeń rakietowych, w obliczu których proponuje się zbudować globalny system obrony przeciwrakietowej". Uzgodniliśmy, że eksperci skoncentrują się na próbach wypracowanie wspólnego rozumienia występujących zagrożeń - poinformował Ławrow.
Rosyjski minister powiedział też, że jeśli USA rozmieszczą elementy swojej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, to Rosja "będzie zmuszona podjąć stosowne działania, aby to zagrożenie zneutralizować". Wolelibyśmy uniknąć tego scenariusza - dodał Ławrow.
Rice zapowiedziała, że strona amerykańska będzie kontynuować rozmowy z Polską i Czechami w sprawie ulokowania na ich terytorium baz tarczy antyrakietowej. Włączymy do dyskusji wiele z tych wątpliwości, które zgłoszono. Mamy nadzieję, że uda się wyjaśnić stronie rosyjskiej istotę tego systemu i zagrożenia rakietowego, które napotykamy - oznajmiła.
Z kolei amerykański minister obrony Robert Gates oświadczył, że plany jego kraju w sferze obrony przeciwrakietowej "nie są skierowane przeciwko Rosji" i "w żadnej mierze nie odbiją się na jej zdolności do strategicznego powstrzymywania".
Innego zdania był minister obrony Rosji Anatolij Sierdiukow, który ocenił, że "elementy systemu obrony przeciwrakietowej, które zamierza się zainstalować w Europie, mają poważny potencjał antyrosyjski".
Ławrow poinformował, że następne spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych i obrony obu państw odbędzie się za pół roku w Stanach Zjednoczonych. Minister zaznaczył, że z inicjatywą regularnego organizowania takich konsultacji wystąpiła strona amerykańska.
Jerzy Malczyk