Trwa ładowanie...

Słup ognia nad miastem. Kontrolują je Rosjanie [NA ŻYWO]

Piątek to 282. dzień rosyjskiej inwazji. Płonie skład paliw w kontrolowanym przez Rosję mieście Szachtarsk w Donieckim Zagłębiu Węglowym. Według różnych źródeł w ogniu ma się znajdować kilka zbiorników. Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w piątek na pozycje Rosjan w pobliżu Melitopola. Wywiad podaje, że wojsko rosyjskie miało ponieść duże straty w ludziach i sprzęcie. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Duży pożar składu paliw w mieście kontrolowanym przez Rosjan w obwodzie donieckimDuży pożar składu paliw w mieście kontrolowanym przez Rosjan w obwodzie donieckimŹródło: Twitter
d1oiiya
d1oiiya
  • Rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko przekazał, że ambasady i konsulaty Ukrainy w sześciu krajach otrzymały zakrwawione przesyłki, w których były oczy zwierząt. Na liście znalazła się Polska. W piątek podejrzana paczka trafiła także do czeskiej placówki, gdzie ogłoszono ewakuację.
Trwa łączenie
21:54, 02.12.2022

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przekazał, że Hiszpania dostarczyła Ukrainie pierwsze przeciwlotnicze systemy rakietowe HAWK.  

21:47, 02.12.2022

Do szefa parlamentu Ukrainy pisali rosyjscy "prankerzy" podszywający się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego. "Takie działania to element wojny hybrydowej Rosji i działania propagandy Władimira Putina" - przypominają służby. 

21:42, 02.12.2022

Prezydent Ukrainy spotkał się w Kijowie z uwolnionymi z rosyjskiej niewoli ukraińskimi żołnierzami i wręczył odznaczenia państwowe bohaterom.


21:22, 02.12.2022

Radiostacja wojskowa @Armia_fm rozpoczęła nadawanie w kilku miastach Ukrainy.

21:07, 02.12.2022

W rosyjskim Kazaniu ma dochodzić do mobilizowanych żołnierzy. Poborowi mają być objęci zakazami wyjazdu do bliskich i nie dostają przepustek. 


Na nagraniu widać jak młodzi mężczyźni opuszczają jednostkę.

20:56, 02.12.2022

Kirby skomentował też wstępnie uzgodniony w piątek w gronie UE pułap ceny na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Ocenił, że jest to odpowiedni poziom, dodając, że limit mógłby być zmieniany w zależności od potrzeb i sytuacji.


"Uważamy, że limit ceny będzie miał pożądany efekt ograniczenia zdolności Putina, by osiągać zyski i finansować swoją machinę wojenną" - dodał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.


Podobnie do sprawy odniosła się w piątek główna ekonomistka Departamentu Stanu USA Emily Blanchard. Jej zdaniem poziom 60 dolarów jest najlepszą próbą oszacowania, jak pozbawić Rosję nadwyżkowych zysków z handlu ropą i jednocześnie uniknąć szoku na rynkach.


"Warto jednak zauważyć, że mechanizm ten jest celowo elastyczny, więc jeśli te cele nie zostaną osiągnięte, poziom może zostać dostosowany" - powiedziała Blanchard podczas konferencji prasowej.


20:48, 02.12.2022

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.


Kirby odpowiedział w ten sposób na pytanie, co prezydent Joe Biden uznałby za sygnał, że Rosja jest gotowa do zakończenia wojny i podjęcia rozmów w tej sprawie. Biden oświadczył w czwartek, że jest przygotowany do spotkania z Putinem, jeśli ten będzie chciał zakończyć wojnę z Ukrainą.


20:24, 02.12.2022

Bułgaria przekaże Ukrainie lekką broń strzelecką i amunicję - poinformował w piątek bułgarski minister gospodarki Nikoła Stojanow. Wcześniej resort obrony podał, że sporządzona została już lista sprzętu wojskowego dla Kijowa.


Ministerstwo obrony miało miesiąc na przygotowanie tej listy; w listopadzie parlament zaaprobował uchwałę o przekazaniu broni i materiałów wojskowych Ukrainie. Decyzja parlamentu anulowała poprzednią uchwałę, przyjętą w maju br., która zakazywała dostaw sprzętu wojskowego dla Kijowa.


Minister obrony Dymitar Stojanow po listopadowej decyzji powiedział, że „propozycja Bułgarii będzie konserwatywna”. Na liście nie będzie samolotów, czołgów ani systemów obrony przeciwlotniczej S-300. Potwierdził to w piątek szef resortu gospodarki. Lista jest dokumentem utajnionym. Eksperci wojskowi zauważają, że Bułgaria produkuje amunicję i dysponuje jej dużymi rezerwami.


20:16, 02.12.2022

Pożar w Moskwie. Płonie zakład przetwórstwa mięsnego. 


Nie ma infomacji o skali pożaru i rannych - podaje NEXTA.

20:08, 02.12.2022

Na początku przyszłego roku Putin może ogłosić nową mobilizację - ostrzegają ukraińskie media. - On się nie cofnie przed niczym, bo nie ma innego wyjścia - powiedział w programie "Newsroom" WP dr Maciej Milczanowski. - Trudno nazywać odwagą wysyłanie swoich ludzi na śmierć i mordowanie ukraińskich cywilów. To oznaka tchórzostwa - mówił były żołnierz i ekspert ds. obronności z Uniwersytetu Rzeszowskiego. 


- On nie potrafi wyjść z tej wojny. Nie potrafi zarządzać konfliktem, tylko zarządza przez konflikt - dodał, oceniając decyzje dyktatora z Kremla. Zdaniem dra Milczanowskiego, bunty w rosyjskich miastach nie są w stanie zagrozić reżimowi Putina, ale pokazują rosnące niezadowolenie wśród zwykłych ludzi.


- Wyjścia z tej pułapki dla Putina "z twarzą" nie ma, więc ta desperacja będzie się pogłębiać - stwierdził ekspert, wskazując na rosnącą izolację Rosji na arenie międzynarodowej. Więcej w materiale wideo, a najnowsze informacje z Ukrainy w serwisie Wiadomości WP.


19:49, 02.12.2022

Na Opolszczyźnie szkoli się grupa żołnierzy z Ukrainy. W piątek na poligonie odwiedził ich Josep Borrell wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

19:38, 02.12.2022

Airbus "w ciągu miesięcy" zrezygnuje z importu rosyjskiego tytanu - zadeklarował dyrektor wykonawczy Airbus Air and Space Michael Schoellhorn. Rosja jest największym producentem tego metalu, który ma strategiczne znaczenie dla przemysłu lotniczego - wyjaśnia Reuters.


"Wdrożyliśmy proces uniezależniania się od Rosji w kwestii tytanu. Zajmie to miesiące, ale nie lata" - wyjaśnił Schoellhorn, który zarządza działem koncernu Airbus zajmującym się obronnością i techniką lotniczą.


19:26, 02.12.2022

Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska Flota Czarnomorska straciła co najmniej 12 okrętów i kutrów - zatopionych bądź mocno uszkodzonych; stanowi to około 15 proc. jej składu, który obejmuje 74 jednostki bojowe - ocenia niezależny rosyjski portal Projekt.


Przed napaścią na Ukrainę Flota Czarnomorska liczyła 275 okrętów i innych jednostek. Jednostek bojowych wśród nich było tylko 58, a przy uwzględnieniu kutrów patrolowych - 74. Co najmniej 12 z nich zostało zatopionych bądź mocno uszkodzonych - szacuje Projekt na podstawie analizy publicznie dostępnych danych.


Licencjodawca
19:12, 02.12.2022

Rosja jest gotowa wycofać wojska z elektrowni jądrowej Zaporoże w zamian za gwarancję tranzytu gazu i ropy przez Ukrainę - twierdzi portal Meduza.

East News
18:58, 02.12.2022

Ogień strawił mieszkania dla Ukraińców we Wrześciu w Pomorskiem. Pożar objął cały budynek gospodarczy, który został przerobiony na lokale dla obywateli Ukrainy. Udało się ewakuować ok. 30 osób, które znajdowały się w środku. 

18:31, 02.12.2022

Płoną zbiorniki z paliwami w kontrolowanym przez Rosję mieście Szachtarsk w regionie donieckim.

18:15, 02.12.2022

Polska zaakceptowała w piątek pułap cenowy rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Poinformował o tym stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.


Warszawa wstrzymywała się z zatwierdzeniem transakcji, chcąc dokładnie zbadać tzw. mechanizm dostosowawczy, który ma utrzymywać pułap cenowy poniżej ceny rynkowej. Według ambasadora Sadosia mechanizm ten pozwoli utrzymać ceny co najmniej 5 proc. poniżej kursu rynkowego.


Polski dyplomata poinformował, że UE może teraz rozpocząć pisemną procedurę zatwierdzania porozumienia i prawdopodobnie ogłosi je formalnie w niedzielę.


18:09, 02.12.2022

Rosyjscy żołnierze stworzyli odpowiednik systemu HIMARS. "Bardziej prawdopodobna śmierć ze śmiechu niż ze strachu" - podaje NEXTA.

18:01, 02.12.2022

Od 2012 roku, zgodnie z kanadyjskim prawem uznającym Iran za państwo wspierające terroryzm, ofiary irańskiego reżimu mogą wnosić do sądów sprawy cywilne o odszkodowania za straty poniesione w wyniku aktów terroryzmu dokonywanych przez Iran na całym świecie.


Kanada uznała w listopadzie br. Islamską Republikę Iranu za reżim zaangażowany w terroryzm oraz systematyczne i poważne naruszenia praw człowieka, a tysiące irańskich polityków, urzędników i członków Islamskiej Gwardii Rewolucyjnej straciły prawo wjazdu do Kanady. Ewentualne kanadyjskie aktywa objętych sankcjami zostają zamrożone, a Kanadyjczycy mają zakaz przeprowadzania transakcji z osobami objętymi sankcjami.


Jak podał publiczny nadawca CBC, w dokumentach przekazanych ministrowi bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino przed podjęciem decyzji o zakazie wjazdu do Kanady dla irańskich funkcjonariuszy i urzędników, kanadyjskie służby graniczne wskazywały m.in. na przemoc wobec cywilów, cyberataki na rząd Albanii, plan uprowadzenia lub zabicia izraelskich turystów, a także zestrzelenie w styczniu 2020 roku ukraińskiego samolotu po starcie z Teheranu.


17:45, 02.12.2022

Kanada nałożyła nowe sankcje na Iran, w tym na firmę lotniczą, która była zaangażowana w dostawy irańskich dronów używanych przez Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie – poinformowano w piątkowym komunikacie kanadyjskiego MSZ.


„Potwierdzamy naszą solidarność z Irańczykami, którzy odważnie wytykają reżimowi naruszenia praw człowieka, szczególnie praw kobiet” - podkreśliła cytowana w komunikacie minister spraw zagranicznych Melanie Joly.


Nowe sankcje objęły cztery osoby i pięć podmiotów „za ich rolę w poważnym i stałym naruszaniu praw człowieka przez reżim”. Wśród podmiotów objętych sankcjami jest firma Safiran Airport Services, która koordynowała loty między Iranem a Rosją podczas dostaw dronów używanych przez Rosję przeciw Ukrainie.


17:33, 02.12.2022

Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.


Wiceszef MSWiA w rozmowie z telewizją Wydarzenia 24 pytany był o incydenty w ukraińskich ambasadach w Europie. Po zamachu terrorystycznym w Hiszpanii do ukraińskich placówek w kilku krajach, w tym w Polsce, przyszły niepokojące przesyłki.


Poboży zaznaczył, że w czwartek dwie takie przesyłki zostały dostarczone do ambasady w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W piątek jedna przesyłka była adresowana także do konsulatu w Krakowie, ale udało się ją unieszkodliwić, zanim trafiła do adresata.


17:17, 02.12.2022

Podczas gdy Ukrainę czekają dalsze ograniczenia w dostawach ciepła i prądu po rosyjskich bombardowaniach infrastruktury krytycznej, Moskwę rozświetliły wystawne iluminacje świąteczne - relacjonuje w piątek anglojęzyczny portal Moscow Times.


Portal publikuje serię zdjęć, pokazujących kontrast między bogatymi iluminacjami w centrum Moskwy i ciemnymi ulicami miast ukraińskich, borykających się z blackoutem.


Na zdjęciu ze Lwowa widać starszą kobietę idącą ulicą w historycznej części miasta. Przygląda się ona witrynie, która jest jedynym źródłem światła w pogrążonej w mroku uliczce. Okna domów są wygaszone, w dali majaczą słabe światła dwóch latarni.


17:07, 02.12.2022

Przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował w piątek, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów podszywających się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego, jednak nie zdołali go oni oszukać.


"W ostatnich dniach rosyjscy pomagierzy zaczęli pisać do mnie w imieniu mojego przyjaciela i przyjaciela Ukrainy, marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego. Dzięki Bogu, mam własne kontakty i mogę kontaktować się z liderami wielu krajów" - napisał Stefanczuk.


16:47, 02.12.2022

Szef kijowskiej administracji obwodowej Ołeksij Kułeba poinformował, że w regionie utrzymuje się "trudna sytuacja z elektrycznością" będąca skutkiem rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną. Występują przerwy w dostawach prądu.

Licencjodawca
16:36, 02.12.2022

Decyzja o nałożeniu takich sankcji zapadła 1 grudnia na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). 


Rada oświadczyła, że podjęła ją "po rozpatrzeniu działalności organizacji religijnych na terytorium Ukrainy w warunkach agresji wojennej ze strony Rosji", w celu "zapobieżenia rozłamowi w społeczeństwie na tle religijnym", a także "obrony interesów narodowych Ukrainy".


Zełenski powiedział po spotkaniu, że RBNiO poleciła, by rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o zapobieganiu działalności organizacji religijnych powiązanych z ośrodkami wpływu Federacji Rosyjskiej w Ukrainie.

16:36, 02.12.2022

Ukrainska Prawda informuje także, że decyzją prezydenta weszły w życie "sankcje personalne wobec niektórych przedstawicieli organizacji religijnych powiązanych z centrami wpływu w Federacji Rosyjskiej". Portal nie wyjaśnia, na czym polegają te restrykcje. Współpracownicy Zełenskiego zapowiedzieli, że lista osób objętych sankcjami zostanie opublikowana później.

16:35, 02.12.2022

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) objęła sankcjami duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM), w tym metropolitę Pawła (Łebedzia), zwierzchnika Ławry Peczerskiej w Kijowie - poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda.


Portal powołał się na źródła w otoczeniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Sankcje dotyczą, oprócz metropolity Pawła, również oligarchy i byłego deputowanego Wadyma Nowinskiego oraz około dziesięciu duchownych UCP PM, głównie działających na terenach okupowanych przez Rosję.


Źródło: pravda.com.ua, Unian, Ukrinform, Twitter, PAP, Reuters, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1oiiya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1oiiya
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj