USA chcą ostrzejszych sankcji wobec Iranu
Minister obrony USA Robert Gates wezwał w Singapurze wspólnotę międzynarodową do nałożenia ostrzejszych sankcji na Iran, by ten wstrzymał swój kontrowersyjny program nuklearny.
Gates powiedział, że z danych amerykańskiego wywiadu wynika, iż Teheran może mieć broń jądrową w ciągu najbliższych dziesięciu lat, nawet do 2015 roku.
Zastrzegł jednak, że z powodu prowadzenia tajnego programu nuklearnego przez Iran, "nie wiemy tak naprawdę, kiedy dokładnie Iran mógłby mieć broń nuklearną".
Szef Pentagonu przebywa w Singapurze na sponsorowanej przez londyński Międzynarodowy Instytut Badań Strategicznych (ang. IISS) konferencji ekspertów i przedstawicieli resortów obrony z 25 krajów świata. Dotyczące bezpieczeństwa międzynarodowego spotkanie potrwa do niedzieli.
Robert Gates zaznaczył, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna "wzmagać nacisk na Irańczyków nie w przyszłym, czy w następnym roku, lecz teraz, proporcjonalnie do sytuacji, gdy nie wiadomo, kiedy Iran osiągnie zdolność (nuklearną)".
Podkreślił, że "zajęcie się tym problemem na drodze militarnej nie leży w niczyim interesie".
Zachód podejrzewa, że irański program atomowy zmierza do budowy bomby jądrowej. Tymczasem Teheran odrzuca te zarzuty, podkreślając, że służy on tylko rozwojowi cywilnej technologii nuklearnej.
IISS poinformował w piątek w raporcie, że to Iran jest głównym nabywcą czarnorynkowych materiałów do użytku atomowego na świecie i dysponuje rozwiniętą siecią zdobywania zakazanych składników do swego programu nuklearnego.
W zeszłym tygodniu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przesłała do Rady Bezpieczeństwa ONZ raport, w którym napisała, że Iran nie tylko zignorował kolejne ultimatum Rady i nie wstrzymał wzbogacania uranu, lecz nawet zintensyfikował ten proces.
W grudniu 2006 r. ONZ nałożyła na Iran dwa pakiety sankcji. Mocarstwa ostrzegają przed trzecią, ostrzejszą rezolucją, jeśli Iran nie wstrzyma wzbogacania uranu. 24 maja wygasł 60-dniowy termin wstrzymania wzbogacania uranu, jaki wyznaczyła Iranowi RB ONZ, uchwalając 24 marca kolejne sankcje handlowe, administracyjne i finansowe wobec tego kraju.